Když tělu chybí železo: Deficit se projeví na vlasech i nehtech, může to skončit anémií

Nedostatek železa může vést i k závažnějším problémům. Prvotní symptomy však bývají často podceňovány, ale mírný deficit se může rozvinout až v anémii.

nemoc krve -anémie i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské tělo potřebuje ke správnému fungování množství živin. Od makronutrientů, jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy po vitamíny a minerály. Zdravá a vyvážená strava obvykle veškeré potřeby těla snadno pokryje. Pokud je však vaše strava velmi jednotvárná, případně držíte dietu, mohou některé látky tělu chybět. Jak vysvětluje internistka Megan Soliman, MD, mírného deficitu si nemusíte zpočátku ani povšimnout. V případě nedostatku železa vás bude pravděpodobně trápit únava, později však může přijít i nechutenství a deprese.

Železo má v těle mnoho nezastupitelných funkcí

Železo je nezbytný minerál, který tělo potřebuje pro svůj růst a vývoj. Vaše tělo používá železo k tvorbě hemoglobinu, tedy bílkoviny v červených krvinkách, která přenáší kyslík z plic do všech částí těla, a myoglobinu, bílkoviny, která dodává kyslík svalům. V neposlední řadě je železo důležité také pro hormonální rovnováhu. 

Potřeba železa se v průběhu života mění. Například v dětství je potřeba více železa než v dospělosti, a to kvůli rychlému růstu. Vyšší potřebu železa mají také těhotné ženy a staří lidé. Záleží i na životním stylu, pokud máte fyzicky náročné zaměstnání a/nebo aktivně sportujete, potřebujete železa více než lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a obecně nejsou příliš aktivní.

Jak se projevuje nedostatek železa

Nedostatek železa je nejčastěji způsoben nedostatečně výživnou stravou, ale může mít spojitost také s fází života či některými onemocněními. Jeho nedostatek se zpočátku projevuje poměrně nenápadně, postupně se však příznaky zhoršují.

Únava

Pravděpodobně nejčastějším příznakem anémie je nevysvětlitelná únava. Na vině je nedostatek hemoglobinu, potažmo málo kyslíku. Když chybí železo, snižuje se tvorba hemoglobinu, přenašeče kyslíku, buňky poté nejsou dostatečně okysličené a to vede k únavě.  Únava je způsobena i tím, že  srdce musí pracovat mnohem usilovněji, aby po těle rozvádělo více krve.

Zadýchávání

Nedostatek kyslíku vede i k dalšímu typickému symptomu, k zadýchávání a dušnosti i při malé námaze. Na vině je opět nedostatečně okysličená krev v důsledku chybějícího železa a tedy i hemoglobinu. Zadýchávat se můžete i při zcela běžných aktivitách, jako je chůze.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bolest hlavy

Bolesti hlavy způsobené nedostatkem železa se často objevují v době menstruace, kdy tělo ztrácí krev a s ní logicky i železo. Souvislost mezi nedostatkem železa a bolestmi hlavy je však stále poměrně nejasná. Může k tomu přispívat několik faktorů, včetně vztahu mezi změněnou funkcí dopaminu a hladinou estrogenu.

Bledá pleť

Tón pleti je sice u každého člověka trochu odlišný, ale pokud zaznamenáte, že jste bledší než obvykle, může to ukazovat na nedostatek železa. Za vším opět stojí hemoglobin, ten totiž dodává krvi červenou barvu. Jeho nízká hladina způsobená nedostatkem železa způsobuje, že krev je méně červená.

Studie z roku 2016 uvádí, že bledost kůže nebo vnitřní strany očních víček je spolehlivým ukazatelem anémie. Pokud si stáhnete dolní víčko, měla by mít vnitřní vrstva sytě červenou barvu. Pokud je velmi bledě růžová nebo žlutá, může to být způsobeno právě nedostatkem železa.

Poškozené, suché a lámavé vlasy i nehty

Kůže, vlasy i nehty také trpí nedostatkem kyslíku. Výsledkem jsou suché vlasy a pokožka a lámavé nehty. Vlasy se také více lámou, jsou bez lesku a více vypadávají.

Jak železo doplnit

Mírný deficit železa nemusí mít žádné výrazné příznaky a chybějící železo snadno doplníte stravou. Vhodné jsou například červené maso a vnitřnosti, obiloviny, luštěniny a sušené ovoce. Pokud je nedostatek železa výrazný a dlouhodobý, dochází k anémii, tedy chudokrevnosti. V takovém případě je potřeba kromě úpravy stravy brát i vitamínové doplňky, kromě železa je to i vitamín B12 a kyselina listová. Lékař vám může doporučit i další doplňky a léky v závislosti na příčině anémie.

Jak doplňujete železo vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články