9 zajímavostí o banánech, které v reklamách nenajdete. Jejich síla sahá od prevence rakoviny, infarktu až po zažívací potíže a křeče

Pravidelnou konzumací banánů můžete předejít křečím v lýtku nebo vysokému krevnímu tlaku. Doporučuje se alespoň jeden nebo dva banány denně. Přečtěte si proč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Banány obsahují zdraví prospěšné látky, které vám pomůžou jako prevence onemocnění. Záleží ale na zralosti banánu, protože každý banán má jiný poměr obsažených látek. Některé tyto látky patří do skupiny antioxidantů. Banány obsahují vitamíny A, D a E, a také vitamíny ze skupiny B.

Banány jako prevence rakoviny

Pokud máte rádi přezrálé banány s tmavou nebo už skvrnitou slupkou, jejich každodenní konzumací předcházíte onkologickým onemocněním. Banány obsahují specifický protein, který funguje jako prevence rakoviny.

Pomohou proti křečím v nohách

Křeče ve většině případů způsobí nedostatek minerálů v těle. Banány jsou bohaté na draslík a hořčík, které působí právě proti křečím. Jejich pravidelnou konzumací doplníte potřebné minerály a křeče vás už nebudou trápit. Stejně jako to dělá mnoho sportovců, kteří běžně zařazují banány do svého jídelníčku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prevence onemocnění ledvin a snížení cholesterolu

Potraviny s obsahem draslíku pomáhají zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Studie udávají, že pravidelná konzumace může snížit pravděpodobnost nádorů v ledvinách až o 40 %. Vysoký cholesterol je hlavní příčinou ucpávání cév, které vede k ateroskleróze. Pro udržení zdravého cévního systému pomůžou fytosteroly, které jsou obsažené v banánech.

Zdravé srdce a oběhový systém

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo máte velkou pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění, tak právě vám je doporučena strava bohatá na draslík. Pravidelný příjem alespoň 1,3 gramů draslíku sníží riziko srdečních příhod až o 26 %. Pro doplnění potřebné dávky draslíku byste měli jíst 2 až 3 banány každý den.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdravý zažívací systém

Banány zvyšují sekreci hlenu, který chrání břišní stěnu. Díky tomu jsou vhodné pro lidi, kteří trpí žaludečními vředy. Pokud patříte do rizikové skupiny, doporučuje se konzumace banánů i jako prevence.

Poskytnou pomoc při cukrovce

Banány, zejména ty zelené, obsahují vysoké množství specifického škrobu, který pomáhá zlepšit stav při onemocnění diabetem 2. typu. Zelené banány mohou obsahovat až 12,5 gramů tohoto škrobu, zatímco ty zralé jen 5 gramů.

Napomohou vám ke štíhlé postavě

Při redukci váhy je banán ideálním doplňkem stravy. Škrob, který je v nich obsažen, zabraňuje ukládání tuku v těle a zvyšuje výdej energie. To vede k rychlému a viditelnému zlepšení při intenzivní redukci váhy. Doporučená denní dávka je 10 gramů. Samozřejmě, že banány za vás při hubnutí všechnu práci neudělají, vždy je třeba vyvážená strava a dostatek aktivního pohybu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dobrá nálada

Necítíte se dobře a máte špatnou náladu? Dejte si banán. Ten obsahuje dopamin, jeden z takzvaných hormonů štěstí, a také komplex vitamínů B. Ty společně ovlivňují nervový systém a pomůžou vám k lepší náladě.

Zdroj energie

Přirozený zdroj energie, který vás nakopne po fyzické námaze. Banány jsou bohaté na vitamíny, minerály a jednoduché cukry, které jsou pro tělo lehce stravitelné. Pokud se cítíte unavení, banán vám doplní potřebnou energii.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články