Bramborová šťáva: Chuť sice nic moc, vyléčí ale gastritidu a sníží hladinu cukru v krvi

Bez brambor si jistě nedokážete některá jídla ani představit. Jako chutnou přílohu je zná každý, mnohem méně známé jsou jejich léčivé schopnosti.

Škrabka na brambory a brambory kolem ní i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Léčivou sílu bylinek zná každý. O léčivé síle brambor se už ale tolik nehovoří. Přitom brambory jsou vynikající příloha. Dají se podávat vařené, pečené, jako kaše i smažené, ačkoli ta poslední možnost už není tak zdravá. Některým lidem chutnají brambory syrové, že si sem tam při krájení uzobnou. Jak je to tedy s jejich léčivou silou?

Nejlepší z brambor je šťáva

Ideální způsob, jak využít léčivé schopnosti brambor, je vytvořit si z nich šťávu. V syrovém stavu brambory obsahují vitamíny A, C a B, minerály fosfor, vápník, železo, draslík, dále bílkoviny a další zdraví prospěšné sloučeniny. Šťáva z brambor má vysokou schopnost odkyselovat tělo, takže se hodí jak pro detoxikaci, tak pro prevenci rakoviny.

Léčba gastritidy pomocí bramborové šťávy

Brambory patří k zásaditým potravinám, dokážou zklidnit trávicí trakt a snížit kyselost v žaludku. Pokud trpíte pálením žáhy, bramborová šťáva pro vás bude spásou. Na tyto trávicí obtíže vám stačí 1 polévková lžíce čerstvé bramborové šťávy rozpuštěná ve vodě. Vypijte ji půl hodiny před snídaní, před obědem a před večeří. Zlepšení by na sebe nemělo nechat dlouho čekat.

Léčba žaludečních vředů

Měsíční léčba žaludečních vředů bramborovou šťávou dokáže přinést výrazné zlepšení stavu. Přesto je dobré konzultovat stav napřed s lékařem. Pro domácí léčbu vypijte 50 ml šťávy třikrát denně před jídlem.

Nakrájené brambory v hrnci iZdroj fotografie: Freepik
Syrové brambory v sobě ukrývají málo známé léčivé účinky

Co dalšího vyléčí bramborová šťáva

Bramborová šťáva funguje jako protizánětlivý lék, který uleví při zánětech kloubů a bolestech zad. Pomáhá i při namožených či ztuhlých svalech, protože zlepšuje krevní oběh v celém těle. Pomáhá snižovat cholesterol a pomáhá proti dně. Již zmíněný detoxikační účinek se zaměřuje hlavně na játra a žlučník, také pomáhá při onemocnění ledvin a slinivky. Doporučuje se při cukrovce, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Navíc vám bramborová šťáva pomůže zhubnout.

Bramborová šťáva na pleť?

Ano. Bramborová šťáva je skvělý prostředek pro čištění pleti. S ní je čištění rychlejší a dokonalejší, navíc léčí ekzémy a akné.

Jak si připravit šťávu z brambor?

Nejlepší je použít odšťavňovač nebo mixér, ale stačí brambory nastrouhat na struhadle a vymačkat z nich šťávu. Tuto šťávu zřeďte vodou. Na 1 polévkovou lžíci připadá 150 ml vody. Pijte čerstvé. Pokud vám vadí její chuť, ale přesto chcete vyzkoušet léčivé účinky, dochuťte si ji jinými šťávami. Můžete do ní klidně odšťavnit ještě jablko s mrkví.

Na odšťavňování se doporučují bio brambory. Dejte si pozor, aby nebyly nazelenalé, protože pak se z léku stává jed.

V jaké úpravě máte brambory nejradši?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články