Černucha neboli černý kmín sníží cholesterol, tlak i krevní cukr

Nigella sativa nebo také černý kmín jsou málo známá semínka, která mají neuvěřitelné účinky na lidské zdraví. Ochrání totiž úplně celé tělo před nemocemi.

Černý kmín i Zdroj fotografie: Mountainhills / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Semínka nigella sativa jsou semínka černuchy seté, která se u nás pěstuje jako jednoletá okrasná letnička pro své bleděmodré květy. Semena černuchy se jinak nazývají černý kmín a používají se jako koření. Dietetička Maya Feller říká, že tato semínka mají skutečně velké množství nejrůznějších účinků na zdraví, proto se používá v lidovém léčitelství. I přes to, že je lékem téměř na každou nemoc, není tak známá jako jiná semínka.

Antioxidační účinky černého kmínu

Úžasné antioxidační účinky semínek černuchy seté pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují buňky. Tím chrání tělo před vznikem chronických chorob včetně rakoviny. Také posilují imunitu a aktivně působí proti zánětu v těle.

Semínka nigella sativa chrání mozek

Velké množství antioxidantů pomáhá také chránit váš mozek. V lidském těle všechno souvisí se vším, tak není divu, že protizánětlivé a antioxidační účinky pomáhají předcházet onemocněním, která jsou založená na zánětlivém podkladě v mozku. Jsou to hlavně Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, ale také encefalomyelitida, epilepsie a deprese. Existuje vědecká studie, která tyto účinky černého kmínu skutečně potvrzuje.

Snižují cholesterol, tlak a krevní cukr

Když se podíváte na účinky semínek černuchy seté, neexistuje snad lepší ochrana před srdečními chorobami. Snížení vysokých hladin cholesterolu pomáhá zároveň snižovat krevní tlak, což jsou dva hlavní faktory, které přispívají ke vzniku infarktu a dalších srdečních onemocnění. Semínka účinkují také na hladinu cukru v krvi. Pomáhají kontrolovat a stabilizovat krevní cukr, zároveň podporují sekreci inzulínu, čímž pomáhají cukru vstoupit do buněk.

Květy a tobolky černuchy seté a její černá semínka na dřevěných lžících a na stole iZdroj fotografie: Depositphotos

Další skvělé účinky semínek nigella

Mezi další potenciální účinky semínek patří prevence některých typů rakoviny. Kromě toho mají antibakteriální a antivirotické účinky a fungují také proti houbovým infekcím. Velice efektivní jsou proti infekcím způsobených candidou.

Předpokládá se, že černý kmín pomáhá chránit játra před poškozením. Z dalších orgánů podporuje správnou funkci ledvin a může být účinný při léčbě žaludečních vředů a astmatu. Jak vidíte, účinkuje skrz naskrz celým tělem a dává vám skutečně dost důvodů, proč tato jedinečná semínka ochutnat. Neopomíjejte ani další semínka, která do zdravé stravy patří také.

Jaké jsou vaše zkušenosti se semínky černuchy seté?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články