Červená řepa je nejen pomocníkem při hubnutí, sníží i krevní tlak

Červená řepa je vynikající zelenina, která se dá jíst syrová, vařená nebo nakládaná. Hodí se také jako zdravá a barevná příloha k některým jídlům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Červená řepa patří mezi kořenovou zeleninu. Obsahuje vlákninu, důležité živiny, kyselinu listovou, mangan, draslík, železo a vitamín C. Jak vidíte, červená řepa má díky těmto látkám mnoho zdravotních přínosů. Adda Bjarnadottir, registrovaná dietetička, zdůrazňuje dva hlavní efekty červené řepy. Tím prvním je účinek na krevní tlak, tím druhým zázračný efekt pro rychlé a snadné hubnutí.

Recept, jak zhubnout díky červené řepě

Týden s červenou řepou by vám měl pomoci zase zapnout své oblíbené kalhoty. Nejjednodušší je připravit si smoothie. Toto smoothie ze dvou potravin vám nejen ubere nadbytečné kilogramy, ale také váš organismus krásně vyčistí od toxinů. Proto je důležité dodržet množství vody, aby se škodlivé látky mohly odplavovat z těla pryč.

Co do něj budete potřebovat?

  • 1,5 vařené červené řepy,
  • 1,5 nízkotučného kefíru
  • a 2 litry vody.

Aplikace a dávkování:

Výsledné množství si rozdělte na 6 přibližně stejných porcí, které budete mít na tři dny. Od čtvrtého dne si k tomu můžete přidat do jídelníčku maso, ryby nebo citrusové plody. Ačkoli uvidíte rozdíl už po prvním týdnu, pro větší účinek můžete v této kúře pokračovat.

Smoothie z červené řepy ve skleněné lahvy s brčkem a dvěma červenými řepami vedle iZdroj fotografie: Freepik

A jak je to s krevním tlakem?

Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů při rozvoji srdečních onemocnění. Proto je důležité udržovat ho na fyziologických hodnotách pomocí správné stravy bohaté na ovoce a zeleninu. Červená řepa (ať už celá nebo její šťáva) dokáže snížit krevní tlak až o 10 mm Hg během několika hodin. Vědci na toto téma podnikli dokonce studii, která jim toto zjištění potvrdila. Pravděpodobně je to dáno obsahem oxidu dusnatého, který uvolní a rozšíří krevní cévy, čímž umožní tlaku klesnout.

Červená řepa vám dodá energii

Kromě toho, že dusičnany pomáhají snížit krevní tlak, mohou vám pomoci zvýšit fyzický výkon. Vědecká studie prokázala, že dusičnany snižují spotřebu kyslíku v buňkách při fyzické aktivitě a ovlivňují funkci mitochondrií (buněčné orgány), které jsou zodpovědné za výrobu energie. Pokud chcete zlepšit svůj výkon, dejte si červenou řepu nebo její šťávu. A pokud cítíte, že jste stále unavení a nechce se vám do žádné fyzické aktivity, jezte druhy ovoce a zeleniny, které vám energii dodají.

V jaké úpravě máte červenou řepu nejradši?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články