Červená řepa chrání nejen před srdečními chorobami. Pomocnou ruku nabídne člověku i při větších zdravotních problémech

Červená řepa je úžasný zdroj vitamínů a minerálů, které vaše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Díky nim zůstanete dlouho zdraví a mladí.

i Zdroj fotografie: Kolforn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Červená řepa patří mezi kořenovou zeleninu. Neměla by chybět v žádném jídelníčku, protože má velkou řadu pozitivních zdravotních účinků. To je také důvod, proč se řadí mezi superpotraviny. Dietetička Sade Meeks zdůrazňuje, že červená řepa je skvělý zdroj vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Z toho plyne mnoho zdravotních výhod pro různé oblasti vašeho těla. Podívejte se, které to konkrétně jsou.

Srdce, krevní tlak a krev

Konzumace červené řepy má dva hlavní účinky. Jednak snižuje krevní tlak, jednak má řadu pozitivních účinků na srdeční sval. Způsobuje větší relaxaci srdce, čímž se srdce více roztahuje a krev může snáze procházet a proudit. Tím dochází ke snížení krevního tlaku a zároveň se snižuje riziko vzniku srdečních chorob a infarktu.

Červená řepa patří také mezi potraviny bohaté na železo. To vaše tělo potřebuje proto, aby si mohlo budovat nové červené krvinky, které transportují po těle kyslík. Jejich tvorba se konzumací potravin s vysokým obsahem železa zvyšuje. Pokud máte zvýšenou potřebu železa, určitě si dopřejte pravidelně červenou řepu.

Játra a cholesterol

Pokud budete jíst pravidelně červenou řepu, brzy na sobě pocítíte lepší trávení. Také si snížíte pravděpodobnost, že se u vás vyvinou problémy s játry. Červená řepa obsahuje hodně vlákniny, ze které má zažívání a střeva ohromnou radost. To má také pozitivní vliv na cholesterol.

Nastrouhaná červená řepa ve dvou sklenicích iZdroj fotografie: Pixabay

Vlasy a kůže

Červenou řepu nemusíte jenom jíst. Můžete využít její potenciál i zevně aplikací na pokožku. Ať už si vyberete kteroukoli její formu, můžete si být jistí, že vám pomůže při akné, vyčistí drobné nečistoty a záněty na kůži. Jako bonus vám pomůže v červené řepě obsažený folát v boji proti vráskám a viditelnému stárnutí pleti. Další skvělé látky z červené řepy pomáhají pro růst vlasů. Nejen, že pomůžete rychlejšímu růstu vlasů, ale také je budete mít silnější a lesklejší.

V jaké podobě máte červenou řepu nejraději?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články