Domácí směs zázvoru a zeleného čaje pročistí tepny a pomáhá tak předcházet srdečním chorobám

Vysoký cholesterol s sebou nese riziko závažných kardiovaskulárních onemocnění. Jeho hodnoty lze však snížit úpravou životního stylu a pomocí přírodních látek.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Zdraví je třeba podporovat různými způsoby. Zdravou a vyváženou stravou, fyzickou aktivitou, doplňky stravy nebo dokonce léky. Mnohdy však na léky jako takové nemusí vůbec dojít. Jak vysvětluje nutriční expertka Katherine Marengo LDN, R.D., k lepšímu zdraví vám mohou dopomoci i některé potraviny. U vysoké hladiny cholesterolu je tomu také tak.

Odvar na vyčištění tepen od cholesterolu

Tento nápoj je údajně nejvhodnější pro starší osoby, které se s vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu potýkají již dlouhá léta. Srdeční choroby jsou v dnešní době skutečnou pohromou. V mnoha případech vyústí v infarkt či mrtvici, které jsou stále nejčastěji komplikací neléčených kardiovaskulárních onemocnění. Dle výzkumů postihne infarkt celosvětově až 3 miliony osob ročně. Je tedy třeba věnovat dostatečnou pozornost nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním, která mu předcházejí:

 • hypertenze
 • ateroskleróza
 • ischemická choroba srdeční
 • zvýšená hladina cholesterolu
 • chlopenní srdeční vady
 • žilní tromboembolie
 • žilní nedostatečnost a křečové žíly

Nikdy není pozdě na to, změnit životní styl

Odborníci poukazují na to, že jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících vznik určitého onemocnění je životní styl. Lidé, kteří konzumují vysoce zpracované potraviny, rychlé občerstvení, polotovary, sladkosti nebo perlivé slazené nápoje, mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou trpět výše uvedenými chorobami. Tyto potraviny totiž vedou k hromadění tuku v tepnách. 

iZdroj fotografie: Freepik

Nikdy však není pozdě na změnu. Pokud chcete své zdraví podpořit, může vám s tím pomoci i následující nápoj. Pro vyčištění tepen od usazenin a podporu srdeční činnosti stačí tento nápoj pravidelně konzumovat.

Nápoj na čištění tepen

Složení:

 • 1 balení sultánek
 • 1 litr vody
 • 2 lžičky strouhaného zázvoru
 • 4 čajové lžičky sypaného zeleného čaje
 • 2 lžičky medu

Příprava:

Sultánky nejprve přelijte horkou vodou a sceďte. Poté je vložte do hrnce a zalijte litrem vody. Hrnec postavte na sporák a zahřívejte asi 10 minut. Občas sultánky promíchejte lžící, aby se neslepily. Po 10 minutách přidejte zelený čaj a nastrouhaný zázvor.

Poté směs odstavte z ohně a nechte ji vychladnout. Na samém konci přidejte med a vše důkladně promíchejte. Nyní nápoj jednoduše nalijte do sklenice, přikryjte gázou a nechte přes noc odležet, aby se všechny ingredience spojily. Druhý den nápoj přeceďte a nalijte do skleněných lahví. Tento nápoj konzumujte 2krát denně v dávkách 150 až 200 ml.

Prospěšnost jednotlivých složek

V tomto nápoji jsou obsaženy potraviny, které jsou velmi prospěšné i samy o sobě:

Rozinky

iZdroj fotografie: Pixabay

Rozinky obsahují velké množství vlákniny, která je velmi prospěšná v boji proti špatnému cholesterolu. Jsou také plné vitaminů a minerálů. Jsou bez tuku a cholesterolu a mají vysoký obsah antioxidantů. Dle výzkumů vám rozinky mohou pomoci:

 • zmírnit zácpu
 • předcházet chudokrevnosti
 • budovat a udržovat silné kosti
 • chránit zuby
 • snižovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění

Zázvor

Zázvor má na cholesterol také velmi dobrý vliv. Ve studii z roku 2018, které se zúčastnilo 60 osob s hyperlipidémií, došlo u 30 osob, které dostávaly každý den 5 gramů zázvorového prášku, k poklesu hladiny LDL (špatného) cholesterolu o 17,4 % během 3 měsíců (28).

Zelený čaj

Studie ukazují, že zelený čaj může také zlepšit některé z hlavních rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění, včetně zlepšení hladiny celkového cholesterolu a LDL (špatného) cholesterolu. Zelený čaj také zvyšuje antioxidační kapacitu krve, což chrání LDL částice před oxidací, která vede k srdečním onemocněním. 

Med

Med má vysoký obsah antioxidantů, jako jsou fenolové kyseliny a flavonoidy, které mohou posilovat zdraví. Výzkumy na lidech ukazují, že antioxidanty obsažené v medu mohou přispět ke zlepšení hladiny cholesterolu, což by mohlo pomoci snížit riziko srdečních onemocnění

Jak bojujete proti vysokému cholesterolu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články