Ačkoliv je pro zdraví našeho těla důležitá všechna zelenina, některé její druhy, jako je například právě cibule, díky svým přínosům vyčnívají nad těmi ostatními.
Cibule je druh zeleniny, který si získal své místo v mnoha kuchyních po celém světě. Nejde však jen o to, že skvěle chutná a dodává jídlu to správné aroma – podle odbornice Jillian Kubala obsahuje různé vitamíny, minerální látky a další rostlinné sloučeniny, které prokazatelně podporují naše zdraví. Níže se můžete podívat na ty nepůsobivější z nich.
Obsahuje řadu užitečných živin
Cibule obsahuje řadu přínosných vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro naše tělo, přičemž má velmi nízký obsah kalorií – tato zelenina má obzvláště vysoký obsah vitaminu C, což je živina, která se podílí na regulaci imunitního systému, tvorbě kolagenu, obnově tkání, vstřebávání železa a která chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Kromě toho je cibule bohatá také na vitaminy skupiny B a je skvělým zdrojem draslíku.
Chrání nás před rakovinou
Konzumaci cibule spojuje řada odborníků s nižším rizikem vzniku některých druhů rakoviny, včetně rakoviny žaludku a tlustého střeva. Těmito protirakovinnými vlastnostmi disponuje především díky tomu, že v hojném množství obsahuje sirné sloučeniny a flavonoidní antioxidanty, jako je například kvercetin.
Obsahuje řadu antioxidantů
Cibule obsahuje více než 25 druhů flavonoidních antioxidantů, což jsou sloučeniny, které brání procesu oxidace v našem těle – ta vede k poškození buněk a přispívá k nemocem, jako je rakovina, cukrovka 2. typu a srdeční choroby. Červená cibule navíc obsahuje antokyany, speciální rostlinné pigmenty ze skupiny flavonoidů, které podle několika studií snižují riziko srdečních onemocnění.
Prospívá zdraví srdce
Díky obsaženým antioxidantům a sloučeninám, které bojují proti zánětům a snižují hladinu cholesterolu, je cibule považována za zeleninu, která účinně pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění. Její silné protizánětlivé vlastnosti mohou navíc pomáhat snižovat vysoký krevní tlak, což chrání náš organizmus před tvorbou krevních sraženin – již mnoho studií potvrdilo fakt, že častější konzumace cibule skutečně prospívá zdraví našeho srdce.
Posiluje naše kosti
Studie, které se zúčastnilo 24 žen středního věku, po menopauze, ukázala, že ženy, které po dobu osmi týdnů denně konzumovaly 100 mililitrů cibulové šťávy, měly ve srovnání s kontrolní skupinou mnohem větší hustotu kostních minerálů – tato skutečnost poukazuje na to, že cibule skutečně posiluje také naše kosti. Studie navíc prokázala, že starší ženy, které jedly tuto blahodárnou zeleninu častěji, měli po čase mnohem nižší riziko zlomeniny kyčle, a to o více než 20 procent oproti ostatním.
Reguluje hladinu cukru v krvi
Specifické sloučeniny obsažené v cibuli, jako je kvercetin a sirné sloučeniny, disponují antidiabetickými účinky, díky kterým pomáhá tato blahodárná zelenina regulovat hladinu cukru v krvi – podle někdejších studií bylo navíc prokázáno, že kvercetin má také pozitivní přínos na buňky tenkého střeva, slinivky břišní, kosterního svalstva, tukové tkáně a jater.
Disponuje antibakteriálními vlastnostmi
Cibule dokáže díky některým obsaženým sloučeninám a antioxidantům účinně bojovat proti potenciálně nebezpečným bakteriím, jako jsou E. coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus a Bacillus cereus. Jde především o onu zmiňovanou sloučeninu kvercetin, která dokáže potlačit působení těchto bakterií a posiluje obranyschopnost našeho imunitního systému.
Jak často jíte cibuli vy?