Deprese, bolest zad a únava. Možná vám chybí vitamín D

Vitamín D je důležitá živina, která zastává v těle řadu nezbytných funkcí. Jeho nedostatek je proto často spojován s několika nepříjemnými příznaky, včetně deprese.

Dlaň plná tobolek D vitamínu na modrém pozadí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vitamín D je důležitá živina, která reguluje vstřebávání vápníku a fosforu, podporuje správnou funkci imunitního systému a je mimořádně důležitá pro udržení pevných kostí, zubů a svalů. Stejně tak podle lékařky Katherine Marengo výrazně snižuje riziko infekcí, srdečních chorob nebo dokonce také roztroušené sklerózy – pokud proto nepřijímáte jeho dostatečné množství, může se to závažně podepsat na vašem celkovém zdraví, a to například ve formě časté deprese, chronické únavy nebo nadměrným pocením. 

Slabost kostí a svalů

Mnoho lidí trpí nedostatkem vitamínu D, aniž by o tom vědělo. Pokud se však potýkáte s typickými příznaky problému, měli byste raději co nejdříve zakročit, protože se jejich intenzita může výrazně stupňovat. Ze začátku to může být zejména slabost kostí a svalů, zejména zad, protože tento vitamín je nezbytný pro udržení jejich dobrého stavu a produkce kolagenu. Stejně tak jeho nedostatek může vést ke snížení energie a následné únavě. 

Smutek a deprese

Zejména ženy s nízkou hladinou vitamínu D jsou obvykle více smutné a často je trápí deprese nebo výkyvy nálad. Důvodem je především skutečnost, že tato nezbytná živina ovlivňuje produkci serotoninu, který je hormonem štěstí – pokud jej tedy tělo nedokáže vytvářet dostatek, může být mnohem náchylnější spadnout do pochmurných myšlenek. Stejně tak je tento častý problém spojován se zvýšenou citlivostí na bolest, a to po celém těle, nebo neustálou ospalostí. 

Onemocnění dásní

Mezi další typický příznak nedostatku vitamínu D patří krvácení, zarudnutí a také otok dásní, které se mohou objevovat kdykoliv během dne. Stejně tak však může tento problém přispívat k hypertenzi, tedy vysokém krevnímu tlaku. Jedná se o velmi nebezpečný faktor, který výrazně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je hluboká žilní trombóza, srdeční infarkt nebo také mozková mrtvice. Pokud tedy na sobě příznaky rozpoznáte, co nejdříve se poraďte se svým praktickým lékařem. 

vejce, sýr, žampióny a máslo na stole - vitamín D iZdroj fotografie: Depositphotos
Vitamín D pomáhá snižovat krevní tlak a chrání tělo před kardiovaskulárními nemocemi

Problémy s trávením

Pokud trpíte celiakií, zvýšenou citlivostí na lepek nebo Crohnovou chorobou, můžete být náchylnější k nízké hladině vitamínu D v těle. To především proto, že tato onemocnění vedou k nižší schopnosti těla absorbovat tuk, kterým je i tato samotná živina. Stejně tak pacienty často trápí pocení na hlavě, které se může objevovat zejména v noci, nebo také výskyt různých alergií. V každém případě je důležité být před těmito příznaky na pozoru, a pokud je rozpoznáte, tak je co nejdříve konzultovat se svým lékařem. 

Vitamín D a slunce

Abyste si zajistili dostatek vitamínu D v těle, je důležité trávit více času na slunci, které je jeho nejlepším zdrojem – to vyžaduje alespoň 15 minut pobytu venku denně. Pamatujte také, že používání opalovacích krémů akorát blokuje jeho tvorbu, a abyste se příliš nespálili, můžete se mu jít vystavit brzy ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách, kdy UV záření není tak silné. Stejně tak je dobré zařadit do svého jídelníčku více potravin bohatých na tuto sloučeninu, jako je zejména losos, krevety, vaječný žloutek a sardinky.

Jak se před nedostatkem vitamínu D chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články