Intolerance na lepek: Kromě kůže se projeví i na střevech a psychickém zdraví

Intolerance na lepek může být velmi nebezpečná pro vaše zdraví a rozhodně byste ji neměli brát na lehkou váhu. Způsobuje problémy se zuby, trávením i psychikou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lepek je bílkovina, která se nachází v pšenici, žitu a ječmeni, a v současné době ji obsahuje dlouhá řada produktů na trhu. Ne ovšem každý člověk ji může jíst, neboť ji lidské tělo nemusí dokázat řádně vstřebat či po její konzumaci dokonce způsobit alergickou reakci. Zda trpíte podobným problémem nebo ne, lze rozpoznat pomocí krevního testu, ale také podle příznaků, které se mohou objevit – pacienti s intolerancí na lepek často pociťují příznaky, jako jsou silné bolesti břicha, duševní poruchy a dokonce také úbytek hmotnosti.

Problémy se zuby a únava 

Protože intolerance na lepek snižuje schopnost těla vstřebávat důležité vitamíny a minerály, může po jeho konzumaci dojít ke snížení hladiny vápníku a vitamínu D. Typickými příznaky tohoto problému jsou eroze skloviny a tvorba zubních kazů – stejně tak však může tento faktor vést k rozvoji vředů v ústech a vyrážky na jazyku nebo ústní sliznici. Stejně tak byste měli být na pozoru před neustálou únavou, neboť intolerance na lepek může v těle vyvolat zánět, který dále způsobuje zpomalení tělesných funkcí a letargii. 

Bolesti kloubů, svalů a hlavy

Pokud vás přepadne bolest ve svalech, kloubech nebo také migrény, na vině může být opět zánět související s lepkem – úlevu však můžete získat poměrně snadno, a to pouze změnou svého jídelníčku. Je ovšem důležité, aby bolest přicházela pouze po konzumaci této živiny, neboť v opačném případě by problém mohl být jinde. Co se týče bolesti hlavy, během studie prováděné výzkumníky z Columbia University Medical Center vyšlo najevo, že pacienti s intolerancí na lepek pociťovali tento příznak až v 50 %. 

Kolísání hmotnosti

Pokud vaše hmotnost neustále kolísá bez zjevné příčiny, mohlo by se jednat o důsledek konzumace lepku, který může ovlivňovat váš trávicí systém. Kromě zánětu však mohou problémy způsobovat i různé hormony, například kortizol, který má za následek větší tvorbu břišního tuku. Na druhou stranu pak lepek může bránit správnému vstřebávání živin a vést k úbytku hmotnosti. Pokud tedy na sobě pocítíte takové kolísání hmotnosti, raději se poraďte se svým lékařem. 

iZdroj fotografie: iStock

Trávicí a duševní problémy

Krvácení, nadměrná plynatost, průjem nebo zácpa jsou jedny z prvních příznaků problémů s lepkem. Většina pacientů je pociťuje zásadně po konzumace potravin s jeho obsahem, a to již během několika minut. Na pozoru byste však měli být také před mlhavým mozkem a dalšími psychickými problémy – intolerance na lepek může vést k rozvoji autoimunitních onemocnění a zhoršení mozkových funkcí, jako je koncentrace, paměť a obecně duševní pohoda. Jakmile tyto příznaky rozpoznáte, měli byste co nejdříve zakročit, abyste ochránili své zdraví. 

Kožní problémy

Kůže je obvykle prvním orgánem, na kterém se projeví nebezpečná intolerance na lepek, a to například ve formě svědivé vyrážky, lupénky, ekzémů nebo akné. Problémy pak mohou být horší, pokud budou zasažena také vaše střeva – v takovém případě se krevním oběhem dostanou na povrch pokožky nepřátelské složky, které mohou způsobit další nepříjemné příznaky. I v tomto případě si můžete ulevit jednoduchou změnou jídelníčku a nastavením zdravé životosprávy. 

Jak na lepek reagujete vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články