Pro lidi na dietě i pro cukrovkáře: Celer ničí záněty, zlepšuje zažívání a sníží i krevní cukr

Celer je zelenina s výraznou vůní a báječnými účinky na zdraví. Jestli jste mu doposud nepřišli na chuť, možná byste mu měli dát ještě šanci.

i Zdroj fotografie: Leslie Seaton / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Celer se používal především jako koření. Nyní se používá běžně v pokrmech ve svém syrovém stavu, protože tak je tato zelenina nejzdravější. Jestli stále váháte, zda celer pravidelně vídat na talíři, jistě vás přesvědčí doporučení dietetičky Natalie Butler. Celer se podle ní hodí nejen jako podpora trávení a zdroj antioxidantů, ale také tuto nízkokalorickou zeleninu využijete ve chvílích, kdy chcete shodit pár kilo. Stále je to málo důvodů, proč ho jíst? Tady jsou další.

1. Antioxidanty a vitamíny v celeru

Celer patří mezi zeleninu bohatou na antioxidanty. To jsou látky, které chrání vaše tělo před poškozením volnými radikály. Protože je také bohatý na vitamín C a další látky, které souvisí se zmíněnými antioxidačními účinky, nabízí se hned druhý důvod, proč si na něm pochutnat.

2. Celer zlepšuje záněty

Chronický zánět není pro tělo nic dobrého. Celer, zvlášť jeho semena, působí proti vzniku zánětu a chrání tak vaše tělo před nemocemi, včetně zánětu kloubů a osteoporózy.

3. Zlepšení zažívání díky celeru

Výše zmíněné účinky fungují samozřejmě také jako ochrana pro trávicí trakt. Pro zažívání má celer ale mnohem konkrétnější výhody. Vysoký obsah vody a vlákniny podporuje zdraví trávicího traktu a pomáhá udržovat pravidelnou stolici a předcházet zácpě. Látka na bázi pektinu, která je obsažená v celeru, může snížit výskyt žaludečních vředů.

Celerové bulvy iZdroj fotografie: Pixabay

4. Krevní cukr a celer

Vitamíny a minerály v celeru pomáhají pečovat o cévy, navíc celer samotný má nízký glykemický index. To znamená, že účinkuje pomalu a rovnoměrně na hladinu krevního cukru a nezpůsobuje jeho prudké výkyvy.

5. Neutralizace kyselin

Celer má potenciál vyvažovat vnitřní prostředí těla. Působí proti kyselým potravinám alkalizačně. To je dáno obsahem hořčíku, železa a sodíku. Navíc jsou to tři minerály, které jsou pro správné fungování těla naprosto zásadní.

Na jaký způsob máte celer nejradši?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články