Naléhavé: Pokud máte doma tyto brambory, okamžitě je vyhoďte. Nedávno je museli stáhnout z prodeje

Tento druh brambor začala většina supermarketů stahovat ze svého prodeje. Pokud je máte u sebe doma, raději je co nejrychleji vyhoďte do koše.

syrové brambory i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V supermarketech se mohou někdy objevit výrobky, které neodpovídají popisům na svých etiketách. To je však velký problém, neboť se v takovém případě jedná o falšovanou potravinu s potenciálním rizikem vedlejších účinků. Podobně tomu bylo u pozdních brambor z potravinového řetězce Albert, které se dne 24.10.2023 rozhodla zkontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Bohužel zjistili jeden velký problém.

Léčivý a hubnoucí nápoj se dělá z bramborových slupek

Brambory jsou oblíbenou potravinou Čechů a ve své domácnosti je má pravděpodobně každý. Ať už je kupujete přímo od farmáře nebo pro ně musíte jezdit do obchodu, měli by splňovat určitá kritéria a být bezpečnou potravinou pro lidské zdraví. Bohužel se však někdy stane, že prodávané kusy nejsou zcela čerstvé nebo již mají na svém povrchu výrůstky. Tehdy totiž už nejsou vhodné ke konzumaci a mohly by vám způsobit újmu na zdraví.

Brambory iZdroj fotografie: Depositphotos
Brambory z varnsdorfského Albertu byly staženy z prodeje

Jak ovšem uvádí web Potraviny Na Pranýři, může se také stát, že si v obchodě koupíte falšované kusy – a to samozřejmě aniž byste to věděli. Taková skutečnost vyšla najevo během kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce ve varnsdorfském Albertu. Odborníci proto dnes varují, že pokud máte ve své spíži balení brambor o hmotnosti 2 kilogramy a s číslem šarže 2301009, měli byste je okamžitě vyhodit do koše.

„Odpad“, který tělo potřebuje: Nevyhazujte bramborové slupky, ochrání vás před množstvím nemocí

Odrůda brambor nesouhlasila 

Během studování potraviny bylo zjištěno několik nesouvislostí, díky kterým inspekce odhalila nepravost brambor. To znamená, že se jednalo o zcela jinou odrůdu a měly být prodávány za jiné peníze. Pokud jste si je zakoupili i vy nebo někdo z vašich blízkých a stále je máte doma, raději se jejich konzumaci vyhněte. Na webu Jak Zdravě jsme také psali proč se vyplatí jíst sladké brambory

Co si o falšování výrobků myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články