Na zdravé kosti hřebíčku dosti: Připravte si doma hřebíčkový olej na bolest kloubů

Mezi koření s kouzelnými účinky na zdraví patří dozajista i hřebíček. Lidové léčitelství ho využívá po staletí, vyzkoušejte jeho účinky také vy.

i Zdroj fotografie: Hersy Adrianty / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hřebíček se používá běžně jako koření. Přitom má mnoho léčivých vlastností, které jsou dokonce vědecky potvrzené. Mezi tyto vlastnosti patří schopnost hřebíčku zlepšovat zdraví kostí a ulevovat od bolestí kloubů. Podle doktora Atliho Amarsona je to dáno tím, že hřebíček obsahuje mangan a eugenol. Obě tyto složky mají přímý vliv na pevnost a zdraví kostí.

S hřebíčkem předejdete osteoporóze

Osteoporóza je nemoc charakteristická úbytkem kostní hmoty. Takové kosti jsou potom křehké, takže snadno vznikají zlomeniny. Existují studie prováděné na zvířatech, které prokázaly, že sloučeniny obsažené v hřebíčku skutečně pomáhají proti úbytku kostní hmoty, a naopak hustotu a sílu kostí dokonce zvyšují.

Mangan – minerál pro zdraví kostí

Hřebíček obsahuje působivé množství manganu (udává se až 30 % denní dávky v jedné čajové lžičce). Tento minerál hraje důležitou roli při tvorbě kostí a tělo ho potřebuje pro jejich zdraví. Podle této studie prováděné na zvířatech vědci zjistili, že užívání doplňků stravy s manganem po dobu dvanácti týdnů zvýší hustotu kostí a podpoří jejich vývoj.

Další překvapivé účinky hřebíčku

Hřebíček funguje také jako přírodní analgetikum, takže kromě vlivu na stavbu kostí a kloubů může ulevit při jejich bolestech. Lidové rady doporučují hřebíček i na bolesti zubů. Hřebíček má vysoký obsah antioxidantů, takže působí protizánětlivě a může mít antibakteriální účinky. Vědci se dokonce domnívají, že by mohl fungovat jako prevence některých druhů rakoviny. Aby v tomto ohledu bylo jasno, je nutný další výzkum.

Hřebíčkový olej ve sklenici se stroužky česneku iZdroj fotografie: Pixabay

Domácí recept z hřebíčku pro zdraví kostí a kloubů

Tento hřebíčkový olej vám pomůže při bolestech kostí, kloubů a při revmatismu. Lidový recept udává, že za pouhé tři dny byste měli pocítit úlevu. Pokud by úleva nepřicházela nebo by se váš stav zhoršoval, uděláte nejlépe, když se poradíte o dalším postupu s lékařem.

Co budete potřebovat?

 • 2 lžíce hřebíčku,
 • 3 stroužky česneku
 • a olivový olej.

Postup:

 1. Hřebíček nasekejte nebo rozemelte v mixéru najemno.
 2. Přesypte do sklenice.
 3. Česnek rozmačkejte a přidejte do sklenice k hřebíčku.
 4. Nalijte do půlky sklenice olej a pečlivě promíchejte.
 5. Vařte 30 minut ve vodní lázni, občas pečlivě promíchejte.
 6. Nechte hodinu chladnout.
 7. Obsah sklenice přeceďte přes jemné sítko.
 8. Výslednou tekutinu přelijte do skleničky a nechte 10 dní na tmavém a chladném místě.

Aplikace:

Olejíček aplikujte večer na bolavá místa. Při aplikaci jemně vmasírujte do kůže. Pro větší účinek můžete oblast překrýt potravinovou fólií a utěrkou nebo ručníkem, aby bolestivé místo zůstalo přes noc v teple. Ráno opláchněte teplou vodou. Aplikujte každý den, dokud bolest nezmizí.

Jaký je váš oblíbený lidový recept s hřebíčkem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články