Co použít na bolavý zub? Vedle analgetik je možné oprášit i některé babské rady. Pomáhá třeba hřebíček nebo česnek

Bolest zubů je nepříjemná a většinou donutí člověka navštívit ordinaci zubního lékaře. Než se však dostanete do jeho péče, je třeba ji eliminovat, aby člověk tolik netrpěl.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zubní lékaři se o svou práci bát nemusejí, protože problémy se zuby provázejí lidstvo po celou jeho historii. Pryč je doba, kdy se o zuby lidem staral místní kovář. Dnes je dostupná kvalitní stomatologická péče. Člověk ale nesmí zanedbávat preventivní prohlídky, pokud chce mít zuby v bezvadném stavu,“ říká zubní lékařka Chi H. Choe, D.D.S., která se věnuje zdraví ústní dutiny svých pacientů již několik let. Zabývá se především chirurgickými zákroky a implantáty.

Kolik zubů tvoří lidský chrup

V jedné polovině horní čelisti má člověk dva řezáky, jeden špičák, dva třenové zuby a tři stoličky. Totéž platí pro dolní čelist. Dohromady tvoří lidský chrup 32 zubů. Někdy se stane, že některý zub v dospělosti vůbec nevyroste. Pak může být nahrazen implantátem. V dětském neboli mléčném chrupu chybějí třenové zuby.

Proč vznikají bolesti zubů

Důvodem bolesti zubů je většinou nějaké zánětlivé onemocnění dásní nebo zubní kaz. Přispívá k tomu tvorba zubního plaku, což jsou bakterie, které žijí na zubech a v jejich měkkých tkáních. Proto je třeba si zuby pravidelně čistit a plak odstraňovat. Ten totiž narušuje sklovinu a způsobuje zdravotní problémy.

Co dělat, když vás bolí zuby

Zuby mohou bolet z různých důvodů. V zubu se udělá absces, je poškozená výplň, infikovaná dáseň, zub se může zlomit. První pomocí bývá většinou lék ve formě analgetika. V minulosti si lidé museli vystačit s přírodními prostředky, které lze ale úspěšně použít i v dnešní době.

Mátový olej a mátový čaj

Mátový olej má silné antiseptické vlastnosti, které se uplatňují proti perorálním patogenům. Je možné si připravit mátový čaj z listů máty peprné, které se namáčejí po dobu 20 minut. Tímto čajem lze zlepšit také špatný dech a zmírnit bolest zubů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bolesti zubů si většinou vyžádají zákrok zubního lékaře

Hřebíčkový olej

Proti bolesti zubů výborně pomáhá i hřebíček. Toto koření obsahuje eugenol, který má anestetické a antiseptické účinky. Hřebíčkový olej se nakape na kousek vaty společně s čajovou lžičkou kokosového oleje a přiloží se na bolavý zub. Lze také žvýkat několik hřebíčků, což by mělo mít stejný znecitlivující účinek.

Kloktadlo se slanou vodou

Sůl pomáhá odstraňovat bolest a infekci a zmírňuje otok. Při bolesti zubů si proto lze připravit kloktadlo, kdy se do šálku vroucí vody dá čajová lžička soli a nechá se zchladnout. Pak se tímto roztokem půl minuty kloktá a vyplachuje ústní dutina.

Syrový česnek

Česnek účinně funguje proti houbám, bakteriím a virům. Je možné ho použít i při bolesti zubů. Česnek se rozetře nožem a ponechá pár minut, aby se aktivovaly účinné látky v něm obsažené. Pak se do něj přidá trochu soli a tato past se aplikuje na bolestivý zub.

Jakou první pomoc máte vy vyzkoušenou na bolest zubů?

Zdroj: WebMd, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články