Vyrovnat se se ztrátou sluchu bývá často složité, protože se jedná o jeden z důležitých smyslů, díky kterému se orientujeme ve svém prostředí.
Přijít o sluch pro většinu postižených pacientů znamená zůstat uzavřený ve své ulitě. Najednou jakoby nic okolo vás nebylo, protože sluchem již nic nevnímáte. Tento zdrcující fakt dopadá velmi negativně na psychiku hluchých lidí, kteří se musejí naučit se svým postižením žít, říká lékař Matthew Kashima, MD. Pro mnohé z nich ale existuje i účinná léčba.
Proč dochází ke ztrátě sluchu
Ke ztrátě sluchu vlivem vyššího věku dochází nejčastěji po dosažení 65 let. Na vině je poškození nervů ve vnitřním uchu. Přispívají k tomu i některé nemoci, které se u seniorů objevují. Týká se to především cukrovky a hypertenze. Na kvalitě sluchu se může nepříznivě podepsat prodělání akutní infekce dýchacích cest, pásový opar nebo těžká chřipka.
Sluch ovlivňují i určité pracovní podmínky. Z tohoto důvodu na potíže se sluchem často trpí piloti, strojníci, horníci i hudebníci. Problémem u malých dětí je cizí předmět v uchu. Špatně slyšet lze i z důvodu přítomnosti ušního mazu ve zvukovodu.
Jaký je rozdíl mezi hluchotou a ohluchlostí
Pokud trpí ztrátou sluchu člověk už od narození, hovoříme o hluchotě. Jestliže k ní dojde v průběhu života, jedná se o ohluchlost. Hluché se může narodit dítě na základě genetiky, kvůli virové infekci, vlivem jedů. Často se hluché děti rodí ženám alkoholičkám, kdy je ztráta sluchu u miminka způsobena alkoholovým fetálním syndromem. Ztrátu sluchu způsobují zarděnky, příušnice, nádor na mozku, mozková mrtvice nebo zánět mozkových blan.
Kdy by měl člověk jít k lékaři
U staršího člověka poznáte zhoršující se sluch podle toho, že si častěji žádá zopakování otázky, televizi či rádio dává na větší hlasitost. U dětí mezi příznaky patří absence otáčení se za známými zvuky nebo schopnost spát i za hlasitého hluku, nejasný slovní projev u batolat do dvou let věku, nezájem o četbu, nejistota. Starší děti se jeví jako neposlušné, protože nereagují na slovní požadavky, jsou nepozorné, mohou mít nevhodné reakce na otázky.
Pokud se objeví tyto situace, měl by člověk, kterého se týká pravděpodobná ztráta sluchu, jít na odborné vyšetření k lékaři, jenž zjistí příčinu potíží.
Jaká je prevence ztráty sluchu
Dědičnost ovlivnit příliš nelze. Ale některé chování, které vede ke ztrátě sluchu, je možné korigovat. Při velkém hluku je nutné si sluch chránit ochranou uší. Zánět středního ucha by měl být vždy dobře doléčen. Nevhodné je používání vatových tyčinek, kterými se zatlačuje ušní maz hlouběji do zvukovodu. Pozor je třeba dávat na batolata, aby si nic nestrkala do svých uší.
Léčba ztráty sluchu
Bohužel ztrátu sluchu není možné vyléčit. Neexistuje žádný lék, který by byl na ni účinný. Ale k dispozici jsou různé ušní implantáty, které pomáhají slyšet dětem s vrozenou ztrátou sluchu. Na trhu jsou také ušní naslouchátka, což je malý elektroakustický přístroj, který zlepšuje sluch při částečné hluchotě – například ve stáří. Existuje jich několik variant – kapesní, brýlová, boltcová, závěsná, zvukovodová.
Jaká je vaše zkušenost ze ztrátou sluchu?