Jaký dopad mají doopravdy sladké limonády na lidské zdraví a chod organismu

Že slazené nápoje neprospívají lidskému organismu, je známý fakt. Jak konkrétně ale škodí a čím je možné je v rámci pitného režimu nahradit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) většina lidí v západním světě konzumuje příliš mnoho přidaných cukrů, což může vést ke zdravotním problémům. Jedna plechovka slazené limonády obsahuje přibližně 7 lžiček cukru. Šílené, že? Pak vás asi nepřekvapí, že výzkum provedený v roce 2018 zjistil, že lidé, kteří pravidelně pijí limonády, mají větší šanci na rozvoj cukrovky typu 2 než lidé, kteří je nepijí.

Negativní dopad pití slazených limonád

Nadměrná a pravidelná konzumace slazených nápojů způsobuje mnoho zdravotních problémů. Mezi ty nejzásadnější patří:

  • přibývání na váze vedoucí k obezitě
  • diabetes 2. typu
  • srdeční choroby
  • nemoci ledvin
  • nealkoholické onemocnění jater
  • dna
  • zvýšená kazivost zubů
iZdroj fotografie: Unsplash

Sladký sycený nápoj nedává člověku pocit plnosti, kterého by dosáhl konzumací jídla o stejné kalorické hodnotě, proto sníte více a překročíte hranici optimálního příjmu. Nápoje se sladkou chutí mohou navíc zvýšit chuť na další kalorické potraviny, takže než se nadějete, propijete se k nezdravé váze. Může dojít až k závislosti na sladkém, které se těžko zbavuje.

A co dietní limonády?

Bohužel ani dietní limonády nejsou tou správnou volbou. Obsahují totiž umělá sladidla, jako je aspartam nebo sacharin, které nejsou tělu vlastní. Vědecké průzkumy dokonce objevily souvislost mezi konzumací umělých sladidel a vznikem deprese či negativních změn na mozku. Myslíte si, že se pitím dia limonád vyhnete cukrovce? Omyl. Studie prokázaly, že přechod na dietní limonády nesnižuje riziko jejího vzniku.

Lze limonády nahradit sycenou vodou?

Lze. Sycená voda neobsahuje žádné cukry a jiná sladidla, takže je o mnoho lepší volbou a může vám pomoci zbavit se návyku na sladké limonády. Alternativou jsou minerální vody, které navíc mohou pomoci navýšit hladinu potřebných látek ve vašem těle. Obecně ale platí, že je pro lidské tělo nejlepším a nejpřirozenějším nápojem obyčejná voda.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další alternativy pro váš pitný režim

Pokud je pro vás těžké přejít ze sladkých nápojů rovnou na vodu, můžete vyzkoušet i jiné možnosti. Do vody nebo minerálky je možné přidat ovoce a bylinky, případně malé množství ovocného džusu. Skvělé jsou i čaje. Zelený a černý čaj vás nabijí energií, bylinkové čaje mohou pozitivně ovlivňovat váš zdravotní stav, ovocné čaje mívají nasládlou chuť a pomohou zahnat chutě na sladké.

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články