Stále častěji jsou v moderní společnosti živočišné bílkoviny nahrazovány sójou. Sójové boby jsou druhem luštěniny pocházející z Asie. Tady je velmi oblíbenou součástí tradiční asijské kuchyně.
Kromě vegetariánů a veganů, kteří konzumují striktně rostlinné bílkoviny, jíme sóju velmi často všichni. Důvodem je její obsah ve velkém množství průmyslově zpracovaných potravin. V podstatě se se sójou můžeme setkat v těchto podobách:
- produkty ze sójových bobů
- fermentována sója
- zpracované potraviny na bázi sóji
- sójové doplňky
V poslední době se ale často diskutuje o jejích účincích. Zatímco někteří hají její účinky na zdraví, jiní varují a nedoporučují její konzumaci ve velké míře. Pojďme si tedy udělat jasno ve všech účincích na lidské zdraví této kontroverzní potraviny.
Pozitivní účinky sóji
Zastánci pozitivního dopadu sóji na zdraví nejčastěji argumentují obsahem důležitých živin. Obsahuje celou řadu vitamínů, bílkoviny, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek a mangan. Důležitým žádoucím účinkem je také vyrovnání hladiny cholesterolu. V několika studiích a výzkumech bylo dokázáno, že pravidelná konzumace sóju může způsobit snížení cholesterolu.
Podle názoru jiných může pozitivně ovlivnit také plodnost a příznaky menopauzy. U žen v přechodu dokáže redukovat příznaky menopauzy. Látky, které sója obsahuje totiž působí podobně jako slabý estrogen, který může pomoci při zmírnění návalů horka a jiných symptomů v tomto období.
Negativní vlivy sóji
V souvislosti se sójou je často zmiňován její negativní vliv na štítnou žlázu a nesprávné vstřebávání jódu. Některé studie přímo zmiňují nesprávnou produkci hormonů štítné žlázy. Velmi se diskutuje také o vlivu na funkci střeva a celkového trávení.
Výsledkem průzkumů a studií jsou tedy různé názory. Shodují se ale na tom, že je podstatné, v jaké podobě je sója konzumována.