Je stévie jako náhražka cukru škodlivá, či zdraví prospěšná? Nadměrná konzumace může vést k trvalým problémům

Stévie se v současné době objevuje již v mnoha domácnostech. Jaké výhody má oproti cukru a je její konzumace bezpečná?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stévie se poprvé objevila na americkém trhu v roce 2008 a s jejím příchodem přišla i veliká očekávání. Lidé v tomto sladidle viděli veliký potenciál, jelikož se konečně našla rostlinná náhražka cukru. Je až 300x sladší než cukr. To vyvolalo naděje pro zdravý svět a hubnutí bez absence skvělé sladké chuti. Očekávání byla uskutečněna a stévie zůstává velmi populární, její prodej vzrostl z roku 2017 na 2018 o 16%. S tím ovšem souvisí i nárůst cukrovky. 

Stévie obecně a její bezpečnost

Je odvozená z jihoamerické rostliny „Stevia rebaudiana“. Rostlina obsahuje glykosidy steviolu, které se používají jako sladidlo. Stévii lze nalézt v nápojích, dezertech, žvýkačkách a můžete ji použít i při pečení. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv ji považuje za složku „obecně uznávanou jako bezpečnou“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existovaly určité počáteční obavy, že stévie může na základě studií na zvířatech zvýšit riziko rakoviny nebo reprodukční problémů. Nyní po více než deseti letech na trhu je však stévie brána jako bezpečná, navzdory tomu, že určité skupiny odborníků stále požadují větší testování. 

Potenciální zdravotní benefity dle expertů

„Stévie by byla dobrou a bezpečnou alternativou cukru pro pacienty s cukrovkou, protože nezvyšuje hladinu cukru v krvi“ vysvětluje expertka pro cukrovku. Existují dokonce důkazy, které naznačují, že stimuluje protein, který je nezbytný pro vnímání chuti a podílí se na uvolňování inzulínu po jídle. Tato rostlina tedy může být prospěšná pro lidi s cukrovkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To však platí pouze, pokud ji užívají s mírou a nekompenzují to pozdějším konzumováním více kalorií. Evropský úřad pro bezpečnost stanovil přijatelné rozmezí denního příjmu maximálně 12 mg denně. Jedná se o vhodnou náhražku běžného cukru, jelikož neobsahuje žádné kalorie. Zhubnutí však není zaručené. Ve skutečnosti jedna malá studie z roku 2016 ukázala, že když si účastníci ráno použili namísto cukru stévii, kompenzovali to tím, že jedli na oběd více.

Dá se stévie srovnat s chutí cukru? 

Jelikož je velmi sladká, není jí při slazení potřeba takové množství. Proto se stévie často mísí s objemnějším „nosičem“, jako je erythritol nebo dextróza (cukr z kukuřice), což jí dodává chuť cukru a její strukturu. V obchodech můžete najít stévii smíchanou s cukerným alkoholem, který může vyvolat negativní účinky a zažívací potíže. Tudíž doporučujeme při nákupu sledovat popisy etiket. Je důležité vědět, co jíte.  

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články