Jed, který ničí kostru, způsobuje demenci a rakovinu. Přitom jej pije téměř každý, někteří dokonce denně

Přesto, že jej již mnoho studií spojilo s vyšším rizikem srdečních onemocnění, rakoviny i cukrovky 2. typu, stále patří k nejoblíbenějším nápojům na světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Coca Cola je jedním z nejprodávanějších slazených nápojů na světě. Mnoho lidí pije Coca colu (nebo jiný kolový nápoj) denně a zadělávají si tak na závažné zdravotní potíže. Jak vysvětluje nutriční specialistka Katherine Marengo LDN, R.D. i jedna nebo dvě koly denně totiž mohou zvýšit riziko cukrovky 2. typu o více než 20 %. Příjem velkého množství cukru, které kolové nápoje obsahují, je navíc spojen s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu a nadměrným množstvím tuku, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Kolové nápoje a jejich vliv na lidské tělo

Coca cola (a jiné kolové nápoje) je extrémně sladká. Dokonce tak sladká, že by nemělo být možné ji pít. Kromě obrovského množství cukru je v ní však i kyselina fosforečná, která sladkou chuť potlačí a tělo je tak schopno nápoj udržet. Kdyby v nápoji nebyla, okamžitě byste jej vyzvrátili. Obsahuje také poměrně vysoké množství kofeinu a spolu tak tvoří koktejl, který má na lidské tělo obrovský vliv. Tímto způsobem vás ovlivňuje v průběhu času:

20 minut po vypití

Hladina cukru v krvi se dramaticky zvýší do 20 minut po vypití koly, což způsobí vyplavení velkého množství inzulínu. Játra pak přemění vysoké množství cukru na tuk.

iZdroj fotografie: Pixabay

40 minut po vypití

Během 40 minut tělo vstřebá veškerý kofein z koly. Ten způsobí rozšíření zornic a zvýšení krevního tlaku. V této chvíli kola také blokuje adenosinové receptory v mozku, čímž zabrání ospalosti.

45 minut po vypití

O pouhých 5 minut později se zvýší produkce dopaminu. Dopamin je neurotransmiter, který pomáhá ovládat centra potěšení a odměny v mozku. Způsob, jakým Coca cola tato centra stimuluje je srovnatelný s účinky heroinu. Což navíc vyvolává v člověku touhu vypít další plechovku.

60 minut po vypití

Hodinu po vypití nápoje začne cukrový kolaps, který způsobuje podrážděnost a ospalost. Kyselina mravenčí na sebe naváže zinek, vápník a hořčík, které tělo následně vyloučí močí. Přijdete tak o mnoho důležitých živin.

65 minut po vypití

V tuto chvíli naplno nastupuje vedlejší účinek kofeinu. Vzhledem k tomu, že je močopudný, chodíte častěji na toaletu a stále ztrácíte důležité minerály.

coca cola ve sklenici s ledem iZdroj fotografie: Depositphotos

70 minut po vypití

Poslední fází je pokles hladiny cukru v krvi, nyní se cítíte unavení a vyčerpaní. Vaše nálada se střídavě zhoršuje. Vaše tělo nyní spolu s kolou odstranilo i důležité minerály, které jsou nezbytné pro správnou funkci trávení a pro udržení silné kostry a zubů. 

Zdravotní rizika koly

Zdravotní rizika spojená s pitím koly pramení z přidaného cukru, který tělu dodává velké množství jednoduchého cukru fruktózy: 

  • Přibývání na váze: Kolové nápoje významně přispívají k nárůstu hmotnosti. Řada studií uvádí jasnou souvislost mezi konzumací nealkoholických nápojů a zvýšenou tělesnou hmotností.
  • Závislost na cukru: Cukr může být návykový, zejména pro lidi s jinými formami závislosti. Některé ze stejných částí mozku, které se zapojují při zneužívání drog, se zapojují i při jídle, což umožňuje vytváření signálů podobných závislosti při požití určitých potravin.
  • Břišní tuk: Množství a umístění hmotnosti získané konzumací fruktózy vytváří vlastní zdravotní rizika. Fruktóza vede k tvorbě břišního tuku (viscerálního tuku), který zabírá prostor mezi orgány, a vnějšího tuku (podkožního tuku), který se nachází přímo pod kůží.
  • Metabolický syndrom a cukrovka: Konzumace příliš velkého množství fruktózy může vést k inzulínové rezistenci, která je jedním z rysů metabolického syndromu. Můžete se stát méně citlivými na hormon inzulín, který odstraňuje cukr z krve.
  • Srdeční onemocnění: Příjem cukru je spojen s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu a nadměrným množstvím tuku, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění.
  • Rakovina: Kolové nápoje a další sladké nápoje jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny slinivky břišní.
  • Zubní kaz: Kyseliny i cukry obsažené v nealkoholických nápojích mohou přispívat ke vzniku zubního kazu.
  • Dna: Dna je druh artritidy, která vzniká v důsledku hromadění kyseliny močové, která způsobuje tvorbu krystalů v kloubech.
  • Demence: Vysoká hladina cukru v krvi souvisí se zvýšeným rizikem demence, zejména v podobě Alzheimerovy choroby.

Jak často pijete kolu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články