Hyperaktivita, impulzivita a poruchy pozornosti se schovávají pod zkratkou ADHD. Je postrachem rodičů, kteří se musí naučit s dítětem správně pracovat.
ADHD, tedy porucha pozornosti s hyperaktivitou, patří mezi vývojové poruchy. Projevuje se od raného dětství, zejména ve školní věku. U některých jedinců přetrvávají symptomy až do dospělosti. Důležité je naučit se poruchu zvládat, vytvořit dítěti nekonfliktní prostředí a pravidelný režim. Na místě je i spolupráce s odborníkem, nejčastěji psychiatrem, který doporučí nejlepší postup léčby, říká lékařka Mihee Jeon Bay, MD. Určitý pozitivní vliv má i správný výběr stravy. Co by měla obsahovat?
Nevhodná strava pro děti s ADHD
Můžeme říct, že neexistuje žádná specifická strava, která by omezila hyperaktivitu a impulzivitu, které k ADHD nerozlučně patří. Na místě je ale podle odborníků vyhýbat se potravinám, které symptomy zhoršují. Patří sem zejména jídla z fast foodů, červené maso, bramborové chipsy, mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku nebo některé nealkoholické nápoje.
Zdravé stravování může mít pozitivní vliv
Pokud dítě trpí ADHD, je třeba z jeho stravy vyloučit výše jmenované potraviny, které by mohly projevy poruchy zhoršit. Jídelníček dítěte s poruchou pozornosti by měl obsahovat spíše bílé maso, tedy kuřecí a rybí, dostatek zeleniny a ovoce. Vhodná není konzumace nadměrného množství sladkostí nebo jídel s umělými barvivy, příchutěmi a konzervačními látkami. Je třeba si uvědomit, že když už dítě musí držet takovou dietu, je ideálním stavem, aby celá rodina byla na stejné vlně a stravovala se podobně.
Co určitě zařadit do jídelníčku dětí s ADHD
Místo sladkých koláčů je lépe dítěti s ADHD na snídani předložit ovesnou kaši s ovocem či celozrnný chléb a vaječnou omeletu. Cukry z přijatých sacharidů budou pomaleji tráveny a dítě se bude moci lépe soustředit. Důležité jsou i tuky, a to zejména omega-3 mastné kyseliny. Pro jejich získání vybírejte tučné ryby – makrela, treska, sardinky, losos. Nezapomínejte ani na minerály – železo, zinek, hořčík. Najdete je v luštěninách, zelenině, rýži natural, tmavé čokoládě, v máku.
Na pití raději zelený čaj než sladké džusy
Podstatné je pochopitelně také doplňování tekutin. Nejlépe ve formě obyčejné vody bez příchutě. Nevhodné jsou různé dobarvované a slazené džusy a kolové nápoje. Ani ovocné čaje nejsou nejlepší volbou, protože překyselují organismus. Místo černého čaje je možné sáhnout po zeleném, který má pozitivní zdravotní účinky na organismus díky antioxidantům, které obsahuje.
Potravinové doplňky pomáhají
Nápomocné mohou být i potravinové doplňky. Zde je vhodné vsadit zejména na doplňování hořčíku a omega-3 mastných kyselin. Neznamená to ale, že by dieta měla nahradit léčebný postup navržený ošetřujícím lékařem. Dieta je nadstavbou, která může pomoci zlepšit psychickou kondici dítěte.
Jaké zkušenosti s ADHD máte vy?