Jogurt dokáže snížit krevní tlak a zabránit jeho výkyvům. Při pravidelné konzumaci navíc zpevňuje kosti

Mléčné výrobky jednoznačně patří do zdravé a vyvážené stravy. Jejich konzumace má vliv jak na prevenci, tak i na zmírnění kardiovaskulárních onemocnění.

Bílý jogurt v kelímku se lžící i Zdroj fotografie: iStock
                   

Krevní tlak je potřeba pravidelně kontrolovat. Příliš vysoký tlak má negativní dopady na tělo, proto je potřeba ho odhalit včas. Jedině včasná léčba dokáže zvrátit nebo alespoň oddálit vážné zdravotní následky. Dietetička Sade Meeks zdůrazňuje, že je třeba dbát na správnou výživu a tlak si nechat kontrolně na preventivní prohlídce změřit. Pokud s ním už bojujete, můžete správnou výživou dosáhnout jeho snížení. Z mléčných výrobků má tento skvělý účinek jogurt.

Jogurt prospívá zdraví v mnoha ohledech

Jogurt je sám o sobě vysoce výživná potravina. Má v sobě zdraví prospěšné probiotické bakterie, které vám pomohou udržovat správnou střevní mikroflóru. Proto může poskytovat úlevu při syndromu dráždivého tračníku. Kromě toho má vysoký obsah vápníku, takže pokud jogurt budete konzumovat pravidelně, pojistíte si zdraví a pevnost kostí.

Účinky jogurtu na vysoký tlak

Vědci zkoumali vztah mezi konzumací jogurtů a hodnotami krevního tlaku u dospělých s hypertenzí. Tlak jim byl monitorován po 24 hodin. Závěrečná zjištění byla skutečně překvapivá. Pravidelná konzumace nízkotučného jogurtu skutečně snížila krevní tlak a dokonce zamezila jeho výkyvům. Vznikla dokonce studie, která tento výzkum potvrzuje.

Jak poznat vysoký tlak

Vysoký krevní tlak se nemusí nijak nápadně projevovat. Proto je tak nebezpečný. Přesto existují některé příznaky, které mohou (ale nemusí) na vysoký krevní tlak včas upozornit. Mezi ně patří časté bolesti hlavy, únava, závratě, zvonění v uších, bušení srdce, mravenčení v končetinách nebo třeba opakované krvácení z nosu.

Digitální tlakoměr na zápěstí s číselnými údaji na monitoru iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se bránit vysokému krevnímu tlaku

Ne všechny příčiny vzniku hypertenze můžete ovlivnit. Určitou roli tu hraje genetická predispozice. Zaměřte se na ty aspekty, které ovlivnit můžete. Určitě se zdravě stravujte, a to nejen jogurtem, ale také ovocem, zeleninou a rybami. Nepřesolujte si jídla. Vzdejte se kouření a alkoholu. Pravidelně se pohybujte a zkuste se zbavit nadbytečných kil. Také si nezapomeňte jednou za čas své hodnoty krevního tlaku přeměřit buď sami, nebo na kontrole u lékaře.

Jak často se ve vašem jídelníčku objevují jogurty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články