Nedostatek hořčíku je nebezpečný problém, který se může velmi snadno podepsat na vašem zdraví. Rozpoznat jej můžete podle typických příznaků.
Nedostatek hořčíku je často přehlížený zdravotní problém, který může způsobovat jak fyzické, tak i psychické příznaky. Největšímu riziku jsou podle lékařky Avi Varma vystaveni především lidé trpící cukrovkou nebo poruchami způsobenými užíváním alkoholu, přičemž v ohrožení mohou být také ti, kteří nedbají na svůj každodenní jídelníček. Je proto velmi důležité, abyste dokázali zavčasu rozpoznat jeho typické příznaky a zahájili léčbu včas, než se objeví závažnější potíže, jako je například osteoporóza.
1) Svalové záškuby a křeče
Záškuby, třes a svalové křeče jsou typické příznaky nedostatku hořčíku – v nejhorším případě může také dojít k samotnému záchvatu. Důvodem je především skutečnost, že absence tohoto nedílného minerálu způsobuje větší přísun vápníku do nervových buněk, což vede k hyperstimulaci svalových nervů. Je ovšem důležité poznamenat, že pokud se u vás tyto nepříjemnosti objeví, nemusí to ihned znamenat nedostatek hořčíku – většinou k nim dochází také v důsledku nadměrného stresu nebo konzumace velkého množství kofeinu.
2) Duševní onemocnění
Dalším možným dopadem nedostatku hořčíku na lidské zdraví jsou duševní onemocnění a podobné příznaky týkající se psychiky. Jedním z příkladů je například apatie, která se vyznačuje otupělostí nebo postrádáním jakýchkoliv emocí. Zhoršený nedostatek tohoto nedílného minerálu však může přispívat k rozvoji deprese, a pokud je závažný, tak dokonce až k deliriu nebo kómatu. Důvodem jsou opět nervové dysfunkce, ke kterým dochází v důsledku nesprávné funkce nervů a oslabení mozku.
3) Rozvoj osteoporózy
Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje slábnutí kostí a zvyšuje riziko jejich zlomenin či naraženin. Ačkoliv k jejímu rozvoji přispívá především nedostatek pohybu, stárnutí, absence vitamínu D a vitamínu K ve stravě, často může za její příčinou stát také nedostatek hořčíku. Ten totiž způsobuje snižování hladiny vápníku v krvi, který je hlavním svatebním prvkem kostí – pokud se tedy problém neřeší včas, může vést ke snižování hustoty kostí a zvýšení jejich náchylnosti k poškození.
4) Únava a svalová slabost
Dalším typickým příznakem nedostatku hořčíku je nadměrná únava, a to jak psychická, tak i fyzická. Jedná se však opět o problémy, které mohou vznikat v důsledku mnoha dalších faktorů, jako je zejména náročný trénink v posilovně, dlouhý den v práci nebo nedostatek spánku. Pozor byste si proto měli dávat zejména v případě, pokud se únava či svalová slabost objevuje každý den a nemizí. Za příčinou tohoto problému je pravděpodobně skutečnost, že nedostatek hořčíku vede ke ztrátě draslíku ve svalových buňkách.
5) Vysoký krevní tlak
Nedostatek hořčíku může také zvyšovat krevní tlak, což je jeden z největších rizikových faktorů srdečních onemocnění. Je ovšem důležité poznamenat, že v tomto případě vědci postrádají dostatečné množství důkazů, které by tuto skutečnost mohli potvrdit. Přesto však předpokládají, že užívání doplňků stravy nebo nastavení vhodného každodenního jídelníčku může tento problém zmírnit a naopak podpořit funkci krevního oběhu.