Když tělu chybí vitamín D: Mohou se objevit deprese, bolesti kostí i zad

Nedostatek vitamínu D je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte příznaky, raději se poraďte s lékařem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamín D je velmi důležitá složka, kterou si lidské tělo nedokáže vyrobit samo – získat jej lze zejména ze slunečního záření a některých potravin či doplňků stravy. Jak potvrzuje lékařka Katherine Marengo, pokud jej nezískáváte dostatek, může se to závažně odrazit na vašem zdraví, a to ve formě nepříjemných příznaků, jako je například časté pocení nebo vyšší náchylnost k rozvoji onemocnění. Je proto nezbytné, abyste byli na pozoru a v případě rozpoznání jakýchkoliv změn se co nejdříve obrátili na svého praktického lékaře. 

Přílišné pocení a časté nemoci 

Pokud nemáte ve stravě dostatek vitaminu D, je dobré zvážit doplňky stravy. Jedná se totiž o nezbytnou složku, která posiluje imunitní systém a činí jej odolnější, takže mnohem méně často onemocníte. Jeho nedostatek je naopak spojován se sníženou obranyschopností těla a také příliš častým pocením – k tomu dochází zejména v důsledku uvolňování toxinů pod kůží a zvýšení celkové teploty těla. V případě rozpoznání těchto příznaků je vhodné poradit se s lékařem nebo odborníkem na stravu, který vám doporučí co dále. 

Bolesti zad a deprese 

Vitamín D hraje důležitou roli při udržování zdravých kostí a svalů, protože pomáhá vstřebávat vápník. Pokud je vám více než 50 let, měli byste se mu věnovat podrobněji, a to zejména pokud se často potýkáte s bolestmi zad. Na pozoru byste měli být také před depresí, která není pouze pocitem – v případě, že se s ní potýkáte často, pravděpodobně vaše hormony nejsou v rovnováze, což vede k negativním pocitům. Nejlepším způsobem, jak tomuto problému předcházet, je dostatečně chodit ven na sluníčko. 

Špatné vstřebávání vitamínů a pocit slabosti 

Tento příznak je velmi důležitý – pokud nevstřebáváte vitamíny správně, měli byste se okamžitě obrátit na svého lékaře. Je totiž možné, že všechny ostatní příznaky, které pociťujete, jsou způsobeny tím, že se vaše tělo nedokáže vypořádat s některými potravinami, které konzumujete. Dalším častým příznakem nedostatku vitamínu D je neustálý pocit slabosti. Pokud tedy máte problém zvednout tašky s potravinami nebo vykonávat běžné každodenní úkoly, raději co nejdříve začněte s léčbou. 

iZdroj fotografie: Freepik

Vypadávání vlasů

Lékaři tvrdí, že většina lidí, kteří trpí vypadáváním vlasů, má nedostatek železa a vitamínu D. Důvodem je především skutečnost, že tyto složky úzce souvisí s tvorbou a využitím kolagenu v těle. V takovém případě je velmi důležité, abyste častěji chodili na sluníčko a mohli tak čerpat tuto nedílnou složku (co se týče železa, zaměřte se především na svou stravu). Sluneční paprsky vám navíc dodají pocit energie a pomohou vám udržet duševní pohodu.  

Nepoužívejte příliš mnoho opalovacích krémů

Pokud se chcete ochránit před nedostatkem vitamínu D, je důležité pravidelně chodit na sluníčko a nepoužívat příliš mnoho opalovacích krémů. Samozřejmě byste také neměli zůstávat na sluníčku příliš dlouhou dobu – stačí vám zhruba 10 až 15 minut, abyste načerpali potřebnou dávku. Dalším možným způsobem, jak si udržet jeho potřebné množství, je užívání doplňků stravy s jeho obsahem. To může být užitečné zejména během podzimních a zimních měsíců, kdy bývá častěji zataženo. 

Jak se před nedostatkem vitamínu D chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články