Jak o sobě dává znát nedostatek železa? Začíná závratěmi a únavou, pokračuje přes odrovnané vlasy a nehty

Nízká hladina železa v těle může vést až k anémii, život ohrožujícímu onemocnění. Toto jsou příznaky, které vám problém pomohou odhalit včas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K nedostatku železa dochází v momentě, kdy tělo postrádá potřebné množství tohoto prvku zodpovědného za tvorbu hemoglobinu – bílkoviny v červených krvinkách, která umožňuje přenos kyslíku po těle. Jak říká odbornice Stacy Sampson, nedostatek této sloučeniny způsobuje, že svaly a tkáně nefungují efektivně, což může vést v některých případech až k samotné anémii. Abyste proto předešli potenciálním problémům, níže se můžete seznámit se 7 nejčastějšími příznaky nedostatku železa v těle.

1)    Neobvyklá únava

Únava patří mezi nejčastější příznaky nedostatku železa v těle. Důvodem je především skutečnost, že v důsledku nedostatečné tvorby hemoglobinu nezískávají všechny části těla dostatečné množství kyslíku, což může vést k rapidnímu snížení energie. Dále se v tomto případě lidé mohou setkat také s intenzivní slabostí a potížemi se soustředěním. 

2)    Závratě a bolesti hlavy

Nedostatek železa může také způsobovat bolesti hlavy, migrény, zapomětlivost a občasné závratě. K těmto příznakům dochází opět z důvodu nízké hladiny hemoglobinu, která způsobuje oslabení krevního tlaku a ztěžuje přísun krve do mozku, srdce a cév. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3)    Bledá pokožka

Hemoglobin v červených krvinkách dodává lidské pokožce zdravý nádech a podle genů jedince také její barvu. Jelikož však nedostatek železa vede k nižší tvorbě této důležité sloučeniny, můžete se v případě jejího nedostatku potýkat s bledou kůží – a to například i na rtech, dásních, nehtech, rukou a vnitřní stranou dolních víček. 

4)     Poškození vlasů 

Pokud vaše vlasy nezískávají potřebné množství železa, mohou být suché a lámavé. Podle odborníků tyto problémy způsobuje nedostatek bílkoviny zvané feritin, která je nezbytná pro ukládání tohoto minerálu a jeho následný přísun do všech částí těla. Nízká hladina železa tak může zvyšovat rychlost vypadávání vlasů, a to zejména u žen, které nejsou v menopauze.

5)     Nepravidelný srdeční tep

Dalším příznakem nedostatku železa může být nepravidelný srdeční tep, ke kterému dochází opět v důsledku nízké hladiny hemoglobinu v těle. Srdce totiž v takovém případě musí pracovat intenzivněji (aby dodalo kyslík do zbytku těla), což může mít za následek nepravidelný srdeční tep nebo pocit, že vaše srdce bije neobvykle rychle. V extrémních případech může tento příznak vést až k srdečnímu selhání, a proto byste jej měli řešit ihned. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6)     Otok a bolest jazyka a úst

Pohled do úst vám může vypovědět hodně o vašem zdraví. Pokud například jazyk vypadá otekle, zaníceně nebo je zbarvený, může se jednat o časnou známku nedostatku železa ve vašem těle. Lidské tělo totiž obsahuje bílkovinu zvanou myoglobin, která váže železo a kyslík – a která se nachází právě na svalové tkáni jazyka. Nižší hladina této bílkoviny proto může způsobit určité problémy s jazykem nebo dokonce v celých ústech (sucho v ústech a bolestivé, červené praskliny v koutcích úst). 

7)    Křehké nehty

Křehké nehty jsou méně častým příznakem nedostatku železa v těle, protože k němu dochází až v pozdějších stadiích anémie. Tento stav se nazývá koilonychie a jde o poruchu, při níž se nehty abnormálně ztenčují a ztrácejí svou konvexitu – v počátečních stadiích se mohou velmi snadno lámat nebo štěpit. 

Jak hlídáte hladinu železa ve svém těle vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články