Kefír je nejznámějším zástupcem fermentovaných výrobků, o kterých je známo, jak jsou prospěšné pro zažívání. Kefír toho umí ale ještě mnohem víc.
Kefír se doporučuje hlavně pro zlepšení trávení, k navození střevní pohody a podpoře správného složení střevní mikroflóry. Tím ale jeho účinky nekončí. Věděli jste, že kefír dokáže podporovat játra? Dokonce je ochrání před poškozením, což si jistě tento důležitý vnitřní orgán zaslouží.
Co je to kefír
Kefír, jak píše také web MedicalNewsToday, je nápoj z fermentovaného mléka. Prakticky neobsahuje laktózu, je bohatý na živiny a lehce stravitelné bílkoviny. Můžete ho pít dokonce při dietě bez strachu, že si hubnutí zkazíte, protože se jedná o nízkokalorickou potravinu.
Jako všechny mléčné nápoje i kefír obsahuje vápník, fosfor, hořčík a vitamíny B2, B12 a vitamín D. V souvislosti s těmito vitamíny naše redakce psala také o výhodách pití kefíru pro zdraví kostí. Vyhledávaným se stal ale pro svůj obsah probiotik, která jsou prospěšná pro činnost trávicího systému a zároveň podporují imunitu.
Kefír a jeho účinky na játra
Jak píše web Healhtline, kefír pomáhá zdraví jater. Už jen tím, že kefír pomáhá snižovat hmotnost, o čemž jsme na JakZdravě již psali, pomáhá v prevenci ztukovatění jater a snižuje cholesterol. Kefír obsahuje hromadu antioxidantů, které chrání jaterní buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů. Chrání je i před poškozením toxickými látkami – v případě poškození kefír pomůže jaterním buňkám k regeneraci.
S kefírem začněte pomalu
Pokud s kefírem chcete začít, zařazujte ho do stravy pomalu. Začněte s malým množstvím a postupně přidávejte. Pokud byste si dali náhle velké množství fermentovaných potravin, můžete si způsobit zažívací potíže.
Kefír z Kavkazu: Recept pro domácí přípravu
Co budete potřebovat?
- čerstvé mléko
- zavařovací sklenici o objemu 0,7 litru
- umělohmotné sítko
- tibetskou kefírovou houbu (koupíte po internetu)
- gumičku na vlasy
- papírovou utěrku
Postup přípravy kefíru:
- Připravte si suroviny. Dbejte na to, aby se houby nedotkly kovu, ten by všechny bakterie zničil. To znamená použít umělohmotné sítko i lžičky.
- Houby přeceďte přes sítko a omyjte studenou vodou tak, aby na nich nezbylo mléko, ve kterém se prodávají.
- Do sklenice nalijte mléko tak, aby zůstalo místo zhruba 2 cm pod horním okrajem.
- Opláchnuté houby dejte do mléka a zakryjte papírovou utěrkou. Tu zajistěte gumičkou.
- Prvních 12 hodin mléko zraje při pokojové teplotě, poté se vloží do lednice.
- Občas kefír zkontrolujte. Při třech kusech houby by měla výroba trvat cca 3 dny. Zda je kefír hotový, zjistíte podle chuti. Chuť mléka by měla zcela nahradit kyselá chuť.
- Z hotového kefíru vyndejte houby a přelijte ho do sklenice. Nejlepší je ho vypít ihned. Dobrou chuť a zdravému zažívání zdar.