Jedna sklenice denně pomůže na nespavost, únavu i zácpu

Již jedna sklenice kefíru denně vám dokáže pomoci s řadou nepříjemných problémů. Toto přírodní léčivo byste rozhodně měli přidat do svého jídelníčku.

i Zdroj fotografie: David Niergarth / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kefír je velmi užitečný nápoj, který si získal oblibu především pro svůj obsah užitečných látek, jako jsou vitamíny, minerály, ale především také přírodní probiotika – právě díky nim přináší řadu užitečných zdravotních přínosů, jako je podpora trávicího traktu, regulace krevního tlaku nebo ochrana před stárnutím pokožky. Obecně lze však říci, že je velmi zdravý a jeho pravidelná konzumace nemá žádné kontraindikace. Vyrábí se totiž ze zkvašeného mléka pomocí kefírové houby, která je tvořena pouze kvasinkami a zdravými bakteriemi. 

Kefír a jeho zdravotní přínosy

Kefír obsahuje mnoho vitaminů a minerálních látek, včetně vitaminů A, B a K, kyseliny listové, jódu, hořčíku, železa a vápníku. Jeho hlavní složkou jsou však přírodní probiotika, která aktivují trávicí trakt, bojují proti škodlivým bakteriím a pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru – ta je mimo jiné velmi důležitá pro dobrou obranyschopnost imunitního systému a ochranu před nebezpečnými nemocemi, včetně rakoviny nebo zažívacích potíží.

Kromě toho je tento jedinečný nápoj mnohem lepší než samotné mléko a další mléčné výrobky, protože kromě bakterií mléčného kvašení obsahuje také kvasinky, aminokyseliny a bakterie kyseliny octové  – na rozdíl však od ostatních produktů neobsahuje laktózu, která je pro lidské tělo nepřirozená. Právě díky tomu jeho pravidelná konzumace zpomaluje proces stárnutí pokožky, reguluje krevní tlak a pomáhá předcházet únavě, nervozitě a poruchám spánku. Kromě toho se předpokládá, že může pomáhat při srdečních onemocněních. 

Pomůže vám také zhubnout 

Kefír může být také prospěšný pro ty, kteří chtějí zhubnout. Důvodem je především skutečnost, že obsahuje velké množství bílkovin, zdravých tuků a žádný cukr – to vše navíc za cenu velmi mála kalorií. Jak již bylo zmíněno výše, nápoj také chrání pokožku před stárnutím, čímž přispívá k jejímu dobrému vzhledu a udržuje ji lesklou. Navíc si z něj můžete vyrobit také masku na čištění pleti – stačí jej smíchat s olivovým olejem nebo dalšími účinnými potravinami a směs jednoduše nanést na pleť.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si kefír vyrobit doma 

Kefír si můžete koupit v supermarketu nebo si ho vyrobit sami doma. Potřebujete pouze mléko (kravské, ovčí nebo kozí) a kefírové kvasnice. Jakmile získáte potřebné ingredience, jednoduše je vložte do vzduchotěsné nádoby a nechte je kvasit při pokojové teplotě alespoň 3 až 4 dny (nejlépe na tmavém místě). Hotovou tekutinu poté stačí pít jak uznáte za vhodné – můžete konzumovat až 4 šálky denně, ale nejlépe uděláte, když zůstanete u 2. Větší množství kefíru by totiž naopak mohlo zničit vaši mikroflóru a způsobit tak nepříjemné potíže. 

Je také důležité poznamenat, že některé komerční výrobky často obsahují přidanou laktózu. Pokud trpíte nesnášenlivostí této složky, raději si před zakoupením produktu vždy přečtěte etiketu – nebo si jej jednoduše připravujte sami doma. Překvapit vás pak může i samotná chuť nápoje, která nebývá vždy nejlepší. Pokud ji nemůžete vystát, vyzkoušejte jej přidat do pokrmů při pečení a vaření. 

Jak často pijete kefír vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články