Hydratační kalkulačka: Kolik vody potřebujete za den vypít v závislosti na pohlaví a váze

Lidské tělo potřebuje mít každý den dostatečný příjem tekutin, bez toho se prostě neobejde. Je tedy důležité vědět, kolik vody byste měli za jeden den vypít.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Snažíte se udržet své tělo dostatečně hydratované? Je to více než důležité. To, jestli máte dostatečný příjem tekutin, totiž ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale například i stav vlasů, nehtů, pokožky nebo trávení. Pokud tedy máte dlouhodobé problémy s příjmem tekutin, zaděláváte si na celkové komplikace s tělem. Jak ale poznat, kolik vody byste měli denně vypít? Dietoložka Kelly Kennedy přináší odpovědi.

Na co si musíte dávat pozor

Jestliže se snažíte začínat se zdravějším životním stylem a chcete být pořád hydratovaní, rozhodně do toho, ale musíte si hlídat, abyste to nepřehnali. Nejčastější chybou je, že člověk během dne zapomene vypít tolik, kolik by chtěl a snaží se to dohnat. To nikdy nedělejte, ohrožujete tím své tělo a není to zdravé. V momentě, kdy vypijete příliš vody naráz, může dojít k hyponatremii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je stav, při kterém poklesne koncentrace sodíku v krevní plazmě. Horší následek může být i otrava vodou. Ta se nejprve projevuje bolestmi hlavy a nadměrným pocením, pokračuje přes strnulost, křeče a dojít může i na zvracení a dezorientaci. V té nehorší fázi voda vstoupí do do buněk v mozku, a to už může být smrtelné.

Zásadní je váš způsob stravování

Strava ovlivňuje většinu věcí ve vašem životě a samozřejmě má i velký vliv na hydrataci těla. Je významné, jestli potraviny, které denně zkonzumujete, obsahují tekutiny. Pokud jste například milovníkem polévek, tak nebudete muset vypít tolik tekutin v podobě nápojů. To samé platí i o denním příjmu zeleniny či ovoce, jelikož tyto potraviny jsou šťavnaté. Jakmile ovšem zelenině, ovoci ani polévkám moc nefandíte, dejte si o pár skleniček vody denně navíc.

Pohlaví a tělesná hmotnost udělají své

Muži obecně potřebují více tekutin než ženy. Dostatečnou hydratací totiž podpoří spalování kalorií a mohou si i snížit tělesný tuk. Pro obě pohlaví ovšem platí, že čím větší hmotnost, tím více tekutin je potřeba denně přijmout. V úvahu je třeba brát také rychlost metabolismu, lidé s rychlejším metabolismem musejí vypít více vody, rychleji ji totiž zpracují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě záleží na míře aktivity během dne

Je dost rozdílná situace, pokud celý den ležíte doma nebo se přes horký letní den věnujete nějakému sportu. Jestliže jste prošli náročným dnem na slunci či si šli zaběhat, jistě jste během toho ztratili určité množství tekutin. To musíte doplnit právě tak, že budete pít více, než je u vás normou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Sami ovšem musíte umět určit, jak náročné bylo dané cvičení a kolik jste u něj cca vypotili. Lidské tělo každého jedince funguje jinak. V praxi se dá říci, že pokud vedle sebe postavíte dva lidi a oba budou cvičit stejným způsobem i stejně dlouhou dobu, neznamená to, že vypotí stejné množství.

Ženy jsou ovlivněny také těhotenstvím

Speciálně ženy musí dbát na velký příjem tekutin, pokud jsou těhotné. Je totiž důležité, aby dokázaly udržet dostatečnou hladinu plodové vody v těle. Dobrá hydratace je důležitá i pro správný růst dítěte, které se v nich neustále vyvíjí. Ani po porodu to úplně nekončí, jelikož ženy pro změnu kojí a tělo si potřebuje vytvořit určité množství mléka. To se bez kvalitní hydratace rozhodně neobejde.

Máte v plánu začít pít více vody nebo si myslíte, že je váš příjem již nyní dostatečný?

Zdroj: Everydayhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy