Blahodárná směs koření snižuje riziko chronických zánětů. Bojuje tak účinně proti rakovině, infarktu a obezitě

Koření je nedílnou součástí většiny pokrmů, a dle výsledků nové studie dokáže kromě ochucení jídla také obohatit váš organismus svými příznivými účinky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V nedávné studii ohledně příjmu potravin vědci zjistili, že pokud často konzumujete jídlo s vysokým obsahem tuků a sacharidů, můžete snížit riziko chronického zánětu tím, že do něj přidáte šest gramů směsi těchto druhů koření. Pro výzkum byla použita směs bazalky, bobkového listu, pepře, skořice, koriandru, kmínu, zázvoru, oregana, petržele, červeného pepře, rozmarýnu, tymiánu a kurkumy. Podívejte se na podrobnosti níže. 

Studie probíhala na směsi, nikoliv na jednotlivých kořeních

Koření je pro mnohé nedílnou součástí většiny pokrmů, a právě proto vědci zjišťovali, zda kromě chuti přináší také některé zdravotní výhody. Podle výsledků nové studie tak bylo prokázáno, že přidání některých druhů koření do pokrmů má skutečně příznivé účinky na zdraví. Pro účely studie vědci použili směs bazalky, bobkového listu, pepře, skořice, koriandru, kmínu, zázvoru, oregana, petržele, červeného pepře, rozmarýnu, tymiánu a kurkumy. Některé zmíněné druhy působí také protizánětlivě.

iZdroj fotografie: Freepik

„Pokud vám koření chutná, může to být způsob, jak udělat jídlo s vysokým obsahem tuků nebo sacharidů zdravějším,“citovala Connie Rogersová, docentka věd o výživě, s tím, že studie bohužel nedokázala zjistit, zda je prospěšnější jedno konkrétní koření nebo konkrétní směs. Je tedy pravděpodobné, že vědci budou požadovat další studie týkající se tohoto tématu, aby mohli dospět ke konkrétnějším závěrům. 

Výsledky studie 

Během studie bylo použito šest gramů směsi, neboť tolik zhruba odpovídá jedné čajové lžičce až jedné polévkové lžíci v závislosti na způsobu usušení koření. Účastníci studie byli buď obézní, trpěli nadváhou, nebo měli alespoň jeden rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. U těchto lidí je totiž mnohem větší riziko, že je postihne chronický zánět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chronický zánět je spojován se špatnými zdravotními následky, jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění a obezita. Účastníci studie jedli ve třech různých dnech tři verze jídla s vysokým obsahem nasycených tuků a sacharidů – jednu bez koření, jednu se dvěma gramy směsi koření a jednu se šesti gramy směsi koření. Posléze bylo zjištěno, že po jídle obsahujícím šest gramů koření došlo ke snížení zánětlivých cytokinů ve srovnání s jídlem obsahujícím dva gramy koření nebo bez koření.

Možná je to pádný důvod, začít používat směs koření také, co myslíte? 

Zdroj: Indianexpress

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus