Pět nejprospěšnějších koření pro zdraví srdce –⁠ přidat je můžete do většiny pokrmů

Nedílnou součástí naší stravy tvoří koření. Primárně má za úkol zlepšit jídlo po chuťové stránce. Některá jsou ale i důležitými léčivými bylinami prospěšnými pro naše zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Koření hraje v jídelníčku podstatnou úlohu. Dodává typickou vůni daným pokrmům a zlepšuje jejich chuťové vlastnosti. Spousta koření je ale zároveň bylinkami, které léčí. Lékař Gerard E. Mullin, MD je toho názoru, že existuje i koření, které prospívá srdečnímu svalu. Určitě by proto ve výživě člověka nemělo chybět.

Paprika a pepř

Pro papriku je typická pálivá chuť, která je u většiny divoce rostoucích druhů. Jen u vyšlechtěných odrůd pálivost téměř chybí. Účinnou látkou v paprice jsou kapsaicinoidy, které mají pozitivní vliv na krevní oběh a dýchání a pomáhají při trávení. Kapsaicin obsahuje ve velké míře kajenský pepř, kromě toho je bohatý na vitamín C a draslík, jež srdci také prospívají.

Česnek

Za typickou chuť a vůni u česneku může silice zvaná alicin. Ta současně funguje jako silné přírodní antibiotikum. V česneku najdete vitamíny A, B1, B6, jód, cholin, éterické oleje i glykosidy. Česnek pomáhá regulovat krevní tlak, zlepšuje krevní oběh a posiluje srdce. Má vliv i na snížení nezdravého cholesterolu v krvi.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zázvor pomáhá i při nachlazení

Zázvor

Kdo chce mít zdravé srdce, měl by do svého jídelníčku zařazovat také zázvor. Je možné ho přidat do dezertů, polévek, pod maso, do čaje a podobně. Toto koření se používá zejména tehdy, je-li člověk nachlazený. Zlepšuje obranyschopnost organismu a trávení a snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí, protože omezuje srážlivost krve a posiluje cévy. Zázvor lze používat jako čerstvý oddenek, k dispozici je ale také ve formě sušeného prášku nebo sušených plátků.

Kurkuma

Oblíbeným kořením v oblasti Orientu je kurkuma. Používáme ji běžně i v naší kuchyni, i když většinou při přípravě jídel z jiných kuchyní než je ta česká. Většinou se kurkuma prodává ve formě prášku. Je považovaná za silný antioxidant, který chrání srdce před civilizačními nemocemi. Snižuje hladinu nezdravého cholesterolu v krvi, čímž srdečnímu svalu také velmi prospívá.

Které koření patří mezi vaše nejoblíbenější?

Zdroj: NCBI

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články