Pět nejprospěšnějších koření pro zdraví srdce –⁠ přidat je můžete do většiny pokrmů

Nedílnou součástí naší stravy tvoří koření. Primárně má za úkol zlepšit jídlo po chuťové stránce. Některá jsou ale i důležitými léčivými bylinami prospěšnými pro naše zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Koření hraje v jídelníčku podstatnou úlohu. Dodává typickou vůni daným pokrmům a zlepšuje jejich chuťové vlastnosti. Spousta koření je ale zároveň bylinkami, které léčí. Lékař Gerard E. Mullin, MD je toho názoru, že existuje i koření, které prospívá srdečnímu svalu. Určitě by proto ve výživě člověka nemělo chybět.

Paprika a pepř

Pro papriku je typická pálivá chuť, která je u většiny divoce rostoucích druhů. Jen u vyšlechtěných odrůd pálivost téměř chybí. Účinnou látkou v paprice jsou kapsaicinoidy, které mají pozitivní vliv na krevní oběh a dýchání a pomáhají při trávení. Kapsaicin obsahuje ve velké míře kajenský pepř, kromě toho je bohatý na vitamín C a draslík, jež srdci také prospívají.

Česnek

Za typickou chuť a vůni u česneku může silice zvaná alicin. Ta současně funguje jako silné přírodní antibiotikum. V česneku najdete vitamíny A, B1, B6, jód, cholin, éterické oleje i glykosidy. Česnek pomáhá regulovat krevní tlak, zlepšuje krevní oběh a posiluje srdce. Má vliv i na snížení nezdravého cholesterolu v krvi.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zázvor pomáhá i při nachlazení

Zázvor

Kdo chce mít zdravé srdce, měl by do svého jídelníčku zařazovat také zázvor. Je možné ho přidat do dezertů, polévek, pod maso, do čaje a podobně. Toto koření se používá zejména tehdy, je-li člověk nachlazený. Zlepšuje obranyschopnost organismu a trávení a snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí, protože omezuje srážlivost krve a posiluje cévy. Zázvor lze používat jako čerstvý oddenek, k dispozici je ale také ve formě sušeného prášku nebo sušených plátků.

Kurkuma

Oblíbeným kořením v oblasti Orientu je kurkuma. Používáme ji běžně i v naší kuchyni, i když většinou při přípravě jídel z jiných kuchyní než je ta česká. Většinou se kurkuma prodává ve formě prášku. Je považovaná za silný antioxidant, který chrání srdce před civilizačními nemocemi. Snižuje hladinu nezdravého cholesterolu v krvi, čímž srdečnímu svalu také velmi prospívá.

Které koření patří mezi vaše nejoblíbenější?

Zdroj: NCBI

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“