Kurkuma pomáhá účinně předcházet zánětům a stárnutí. Proti bolesti kloubů bojuje účinněji než léky. Jak ji zařadit do jídelníčku?

Kurkuma, indické koření, které se s velkou pravděpodobností stane důležitou prevencí proti mozkovým chorobám, ale také onemocněním srdce či lékem na artritidu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kurkuma v sobě obsahuje velmi vyjímečnou látku zvanou kurkumin. Dle slov Kathy W. Warwick, RD, CDE je tato látka tělu prospěšná nejen ve vypořádávání se s záněty, ale může pomoci i při trávení, detoxikaci těla a dokonce i úlevě od bolesti. Je to velmi užitečná látka v boji s rakovinou, alzheimerovou chorobou nebo třeba artritidou. Nejenže je toto koření poměrně levné, je také účinné již malém množství. Je trochu ostřejší, což ale v malém množství v jídle stejně nepoznáte a kurkuma je tak vhodná do každého slaného jídla.

Kurkuma jako nejúčinnější doplněk stravy

Studie potvrzují, že kurkuma má výrazně pozitivní efekt. Podporuje správnou funkci našeho těla a dokonce i mysli. Už jen půlka lžičky do čaje každé ráno může po pár týdnech přinést benefity. Je sice trochu ostřejší, a tak to vašemu čaji pravděpodobně dodá říz, každopádně přínosy, které vám poskytne za to určitě stojí. Pozor si ale dejte, aby jste to s kurkumou nepřehnali, nejenže by byl váš čaj velmi obtížný na vypití, pokud nemáte opravdu vysokou toleranci ostrosti. Mohlo by se také stát, že dostanete průjem a to by jste po ránu asi nechtěli.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kurkuma je v Indii nezbytností

Kurkuma je velmi oblíbená v Indii. Už celá staletí ji tam místní lidé používají na dochucení svých velmi oblíbených ostrých jídel, ale i jako léčivou bylinu pro všechny možné neduhy. Kari známé pro svoji typickou žlutou barvu pocházející z Indie má svoji barvu od kurkumy. Ta je bez příměsí hořčicově žlutá. Když věda začala potvrzovat, to na co v Indii přišli už před staletími, dostalo se kurkumě náležité pozornosti a její oblíbenost v evropě vzrostla.

Jak používat kurkumu pro nejlepší výsledky

Kurkuma bohužel sama o sobě tolik kurkuminu neobsahuje. Jde pouze o 3%, což neznamená, že by jeho užívání nemělo efekt. Dá se ovšem zlepšit tím, že ho budete požívat ve směsi s černým pepřem, který zvyšuje jeho účinnost. Nejlépe dochutit jídlo jak kurkumou tak černým pepřem nějaké jídlo, které má vysoký obsah tuku, který napomáhá vstřebatelnosti. Tím byste měli docílit nejlepších výsledků. Pro mnoho lidí je tento způsob ale náročný, a tak rádi sáhnou po alternativě v podobě kurkuminových doplňků stravy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kurkuma může být účinná prevence proti stárnutí

Volné radikály, které máme v těle poškozují buňky a urychlují tak naše stárnutí. Kurkuma obsahuje látky, které úspěšně pomáhají tyto volné radikály regulovat. Existují studie na zvířatech, které to potvrdily a nejen to. Ukázaly, že kurkumin v tělu pomohl i s vypořádáním se s nemocemi. Bohužel studie na zvířatech nemohou být považovány jako průkazné pro lidi, a tak si musíme na naše zázračné sérum proti stárnutí ještě nějakou dobu počkat.

Bojujte se zánětem za pomocí kurkumy

Záněty jsou v našem těle věřte nebo ne krátkodobě prospěšné. Pomáhají nám se zbavit věcí, které v těle nemají co dělat. Problém ale nastává ve chvíli, kdy je zánět v těle moc dlouho. Zánět se pak jaksi rozroste a jakmile se stane chronickým, začne napadat naše zdravé buňky. Nedávno vědci prokázali, že záněty v těle úzce souvisí s některými chorobami, jako je například rakovina, metabolický syndrom a další. Proto se kurkuma stává jako potencionálně nejlepší řešení, když nastane otázka jak se těmto nemocem pokusit předejít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kurkuma podporuje zdraví našeho srdce

Endotel, výstelka cév našeho srdce může mít zhoršenou funkci. Kurkuma je proto ideální pro jejich vzpruhu. Zlepšuje totiž funkci endotelu a protože je jeho špatná funkce jednou z nejčastějších důvodů poruch srdce, neměla by být tato informace brána na lehkou váhu. U pacientů, kterým před operaci srdce byl podán kurkumin se snížila pravděpodobnost komplikací přes 50% což je obdivuhodné, vzhledem k tomu, že kurkumin nemá vedlejší účinky pokud ho neberete dlouhodobě velké dávky. I v tomto případě však byly vedlejší účinky mimo ohrožení života, jednalo se o bolest hlavy, průjem a nevolnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zlepšete si paměť používáním kurkumy

Neurony, které jsou základem pro fungování našeho mozku vytvářejí protein BDNF, který je zodpovědný za kvalitu naší paměti a schopnosti se učit. Kurkuma se tak může stát zásadním faktorem při onemocnění mozku. Protein BDNF jak je výše zmíněno ovlivňuje paměť, tudíž jeho nedostatek vede k různým onemocněním jako je například Alzheimerova choroba, deprese a jiné mozkové poruchy. Kurkumin měl pro pacienty s depresí navíc stejný účinek jako Prozac, který se běžně používá. Užívaním kurkumy tak můžete nevědomky nemoc oddálit a kurkuma se možná v budoucnu stane jednou z nejdůležitějších prostředků proti vzniku onemocnění tohoto typu.

Kurkuma je účinnější než zavedené léky proti artritidě

Jelikož je artritida spojená se záněty kloubů, je logické, že kurkumin je správná volba. Jak už bylo výše zmíněno kurkumin má silné protizánětlivé schopnosti. Existuje i studie, která vědce šokovala. Zjistili totiž při podání protizánětlivých léků a kurkuminu, že kurkumin měl výrazně lepší účinek a navíc není tak agresivní jako dosavadní protizánětlivé léky. To jsou totiž velmi často antibiotika, které výrazně oslabují celý systém, narozdíl od kurkumy, která nemá téměř žádné vedlejší účinky.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články