Kurkuma a její léčivé vlastnosti: Může snížit riziko srdečních onemocnění, dobré výsledky má i v boji proti depresím

Kurkuma je jedním z nejúčinnějších přírodních léčiv, které vám pomůže odstranit téměř každý problém. Působí navíc zcela přirozeně a je poměrně levná.

kurkuma i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kurkuma je neuvěřitelně silné přírodní léčivo, které si získalo oblibu zejména v tradiční medicíně, a to téměř po celém světě – dnes ji však již mnozí vědci často používají také při moderních metodách. Za jejími vlastnostmi stojí podle lékařky Kathy W. Warwick především aktivní složka kurkumin, která jí dodává protizánětlivé, antioxidační a dokonce také protirakovinné účinky. Právě díky nim se skvěle osvědčila při léčbě mnoha onemocnění a podpoře celkového zdraví těla. Je navíc velmi levná a nejsou s ní spojovány žádné vedlejší účinky

Účinně snižuje zánět 

Zánět je nesmírně důležitý, neboť pomáhá tělu bojovat proti cizím složkám a hraje důležitou roli při opravě poškození organismu. Pokud se však stane chronickým, může mít velmi nebezpečný dopad na vaše zdraví – zejména poškodí vaše tkáně a zvýší riziko vzniku závažných onemocnění, jako jsou například srdeční choroby, metabolický syndrom, Alzheimerova choroba nebo dokonce rakovina. Konzumace kurkumy však pomáhá toto riziko snížit a udržet zánět v takové míře, aby vám neškodil. 

Chrání před oxidačním poškození 

Kurkuma zvyšuje antioxidační kapacitu těla, což znamená, že vás ochrání před známkami stárnutí a mnoha chorobami. To především díky tomu, že pomáhá ničit volné radikály, vysoce reaktivní molekuly s nepárovými elektrony, které mají tendenci reagovat s důležitými organickými látkami, jako jsou mastné kyseliny, proteiny nebo DNA. Jejich působení v organismu je velmi nebezpečné, neboť mohou zvyšovat riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako je rakovina nebo srdeční infarkt.

Podporuje činnost mozku

Častější konzumace kurkumy vám také pomůže zlepšit zdraví mozku. Látky obsažené v této jedinečné potravině podporují tvorbu nových spojení v oblastech mozku a chrání jej před poškozením a nebezpečnými nemocemi, jako je například Alzheimerova choroba nebo demence. Její pravidelná konzumace vám také pomůže zlepšit paměť, koncentraci a dokonce bojuje proti depresi – ta je spojována s mnoha dalšími riziky, a proto je vhodné proti ní co nejdříve zakročit a ochránit se tak před možnými dopady. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Snižuje riziko srdečních onemocnění

Kurkumin může také snížit riziko srdečních chorob, které patří mezi hlavní příčiny smrti po celém světě. Tato jedinečná složka pomáhá tělu chránit se mnoha způsoby, a to zejména co se týče zlepšení funkce endotelu, výstelky vašich cév. Je ovšem důležité zmínit, že samotná konzumace této potraviny vás pravděpodobně neochrání – je proto vhodné dodržovat určitá doporučení zdravého životního stylu, jako je zejména pravidelný pohyb, zdravá strava a také vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu

Pomáhá předcházet rakovině

V neposlední řadě kurkuma pomáhá předcházet rakovině. Toto onemocnění je charakterizované nekontrolovatelným růstem buněk, které následně poškozují organismus a způsobují selhání orgánů. A právě opět díky složce kurkumin pomáhá tato potravina ovlivnit růst a vývoj tohoto nebezpečného problému. Je ovšem důležité poznamenat, že vědci vyžadují více studií, které by tuto skutečnost prokázaly. Abyste navíc získali všechny výše uvedené přínosy, je důležité konzumovat kurkumu pravidelně. 

Jak často jíte kurkumu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články