Oranžový pomocník kurkuma: Může snížit riziko srdečních onemocnění

S kurkumou se setkáte už nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Její účinky jdou ještě dál. Nejsilnější z nich je schopnost snižovat zánět v celém těle, což pomáhá proti nemocem.

Kurkumový prášek v orientální dóze navršený do špičky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kurkuma je rostlina, která pochází z Indie. Je známá hlavně jako součást koření kari. Samotný kurkumin má úžasné a silné schopnosti vymýtit z lidského organismu zlé bakterie a plísně. Prášek z jejího kořene je silný antioxidant a dokonce působí proti rakovině. Dietetička Kathy W. Warwick je přesvědčená, že kurkumě patří první místo mezi výjimečně zdravými a výživnými potravinami.

Výživový hodnota kurkumy

Hlavní složkou kurkumy je samozřejmě kurkumin. Tato sloučenina má z celé rostlinné říše největší protizánětlivý účinek. V kurkumě najdete ale i další látky, jako například vitamíny B6, C, E a K či nepostradatelné minerály – draslík, železo, měď, zinek, fosfor, mangan a selen. Obsahuje navíc vlákninu, která pomáhá pro správné trávení i prevenci rakoviny tlustého střeva.

Kolik se smí jíst kurkumy

Doporučuje se nepřekračovat 10 gramů, maximální dávka by měla být jedna polévková lžíce. U dětí a starších osob by tato dávka měla být poloviční. Co se týče způsobu podávání, nedoporučuje se jíst kurkumu nalačno.

Kurkuma ochrání vaše srdce před nemocemi

Kurkumin má úžasný vliv na vnitřní výstelku krevních cév. Zlepšuje jejich elasticitu, zabraňuje usazování cholesterolu, vzniku krevních sraženin a tím také snižuje krevní tlak. Toto všechno jsou hlavní faktory, na jejichž podkladě vznikají srdeční nemoci. Kromě toho kurkumin snižuje zánět v těle a jako silný antioxidant zabraňuje volným radikálům poškozovat buňky.

Báječné účinky kurkumy na zažívání

Kurkuma obsahuje pro střeva prospěšnou vlákninu a podporuje rozvoj přirozené střevní mikroflóry. Zmírňuje plynatost, pomáhá čistit střeva a pomůže při rozličných zažívacích potížích. Její silný protizánětlivý účinek může být velmi nápomocný při léčbě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Pomoci může i při chronickém průjmu. Chcete-li užívat kurkumu ke srovnání trávení, pak se doporučuje 1 lžičku kurkumového prášku rozmíchat ve sklenici vody a pít jednou denně.

Kurkumový prášek na lžičce a kurkumový kořen v pozadí iZdroj fotografie: Pixabay
Kurkumin patří mezi nejsilnější protizánětlivé složky

Kurkuma na nachlazení

Při nachlazení opět využijete protizánětlivé účinky kurkuminu. Připravte si roztok z kurkumy z půl lžičky prášku a 0,3 dcl teplého mléka. Toto pijte třikrát až čtyřikrát denně. Bolest v krku by se měla zmírnit. Pro odstranění zápachu z úst a ošetření zánětu dásní se používá kloktadlo připravené z půl lžičky kurkumy, soli a sklenice teplé vody.

Kurkumové pohlazení pro klouby

Revmatoidní artritida je charakteristická zánětem v kloubech. Kurkuma a její protizánětlivé účinky mohou pomoci proti ranní ztuhlosti kloubů a jejich otokům. Navíc se u kurkumy obejdete bez vedlejších účinků, které jsou u léků na revmatoidní artritidu velmi nepříjemné. Dejte ale pozor. Kurkuma nemůže nahradit léky. Je pouze vhodným doplňkem k léčbě.

Kožní potíže odstraní kurkuma

Na ekzémy a lupénku se doporučuje kurkuma užívat jak vnitřně, tak zevně. Nejlepších výsledků dosáhnete s kurkumovými obklady. Připravte si pastu ze 40 gramů kurkumy. Tu spařte v 1,5 dcl vody. Když přidáte šťávu z aloe vera, rozhodně nic nezkazíte. Naopak, můžete potom pastu použít také na popáleniny. Na akné a nedokonalosti obličeje vyzkoušejte pleťovou masku z kurkumy.

Jak využíváte kurkumu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články