Koření, které pomůže od bolestí svalů a křečových žil. Působí také proti dně, migréně a menstruačním bolestem

V lidovém léčitelství se používají k léčbě zdravotních neduhů různé byliny. Již naši předkové se léčili tímto způsobem a v moderní době v tom lidé s úspěchem pokračují.

i Zdroj fotografie: Mauro Cateb / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ještě před tím, než se vydají se zdravotním problémem ke svému praktickému lékaři, řada lidí si bere na pomoc léčivé rostliny. Jejich účinky jsou ověřeny dlouholetou praxí zkušených kořenářů, kteří své vědomosti dědí z generace na generaci. Jednou z takových bylin je i rozmarýn lékařský. Ten se sice častěji využívá v kuchyni při vaření jídla, ale jeho účinky na zdraví jsou známé již po staletí, říká dietoložka Jillian Kubala, MS, RD.

Rozmarýn a jeho použití

Rozmarýn lékařský neboli šalvěj rozmarýna je původní rostlinou oblasti Středomoří. Pěstuje se ale i u nás, a to většinou v květináčích nebo ve skleníku. Českou zimu by venku nepřežil. Rozmarýn se používá v gastronomii jako výrazné koření v čerstvém i sušeném stavu. Může být celý i mletý. Bývá součástí provensálského koření, ale je možné ho k jídlu přidat i samostatně. Nejčastěji se jím koření drůbež, ryby či rajské omáčky, polévky, sendviče, saláty a dipy.

Obsah látek v rozmarýnu lékařském

V rozmarýnu najdeme silice, zejména cineol, kafr nebo limonen, dále flavonoidy, hořčiny, kyselinu oleanovou, kávovou a rozmarýnovou, a také třísloviny. Z vitamínů obsahuje A, C a některé ze skupiny B, z minerálů pak železo, fosfor, hořčík, zinek a měď.

iZdroj fotografie: Pixabay
Rozmarýn lékařský je známé koření i léčivá bylina

Rozmarýn posiluje paměť a krevní oběh

Kdo potřebuje zlepšit kognitivní funkce, měl by užívat rozmarýn, který přispívá ke zlepšení paměti a mentálního soustředění. Umí chránit mozek před vznikem Alzheimerovy choroby. Zároveň je bylinou, která pomáhá zlepšit krevní oběh. To má pozitivní účinek na celý organismus, protože krev zásobuje buňky kyslíkem a živinami.

Když vás bolí hlava nebo máte zánět

Trpíte-li na migrény, stojí za to vyzkoušet právě rozmarýn, jenž obsahuje analgetikum, které tlumí migrény. Většinou se používá rozmarýnový olej vmasírovaný do spánků. Uvolňovaná vůně působí na smysly a poskytuje rychlou úlevu od nepříjemné bolesti hlavy.

Protizánětlivé účinky rozmarýnu přispívají léčbě zánětů v těle, které bývají způsobené dnou či artritidou. Pomáhá i při zánětech v krku nebo zánětu sedacího nervu. Mírní menstruační bolesti.

Jak často používáte v domácnosti rozmarýn?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články