Lněná semínka: Hrst denně prospěje zdraví srdce, zlepší trávení i zdraví kostí

Lněná semínka jsou velmi bohatá potravina, která nabízí řadu užitečných benefitů pro lidské zdraví. Stačí již jedna hrstka denně a změnu poznáte brzy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lněná semínka jsou skvělou přírodní potravinou, která nabízí dostatečné množství bílkovin, vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Tyto živiny jsou podle Dr. Jared Meacham nezbytné pro mnoho tělesných funkcí, a proto je jejich zvýšený příjem často spojován se zajímavými benefity pro lidské zdraví, a to včetně udržení zdravé hmotnosti, nižší hladiny cholesterolu a cukru v krvi a podpory trávicího traktu. Kromě toho se jedná o velmi lahodná semínka, která zakoupíte za poměrně nízkou cenu a lze je snadno přidat do každodenního jídelníčku. 

1) Nižší hladina cholesterolu

Lněné semínko obsahuje řadu prospěšných antioxidantů a mastných kyselin, které podporují krevní oběh, pomáhají jej očišťovat od nahromaděných nečistot a podporují pevnost a pružnost cév. Právě díky těmto vlastnostem mají velmi pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi, což je rizikový faktor srdečních onemocnění. Stačí již 1 polévková lžíce denně, kterou můžete přidat do své snídaně nebo ji smíchat s vodou a vypít před hlavním jídlem dne. 

2) Regulace krevního tlaku

Nižší hladina cholesterolu a další pozitivní přínosy lněných semínek na krevní oběh jsou spojovány také s regulací krevního tlaku – tyto účinky mohou být mimo jiné způsobeny také vlákninou, která se před vyloučením z těla váže na žlučové soli. Aby totiž tělo mohlo doplnit úbytek této složky, začne stahovat cholesterol z krve do jater, což vede k jeho nižší hladině a také snížení krevního tlaku. Pomocí těchto faktorů také podpoříte zdraví svého srdce a získáte lepší prevenci před infarktem myokardu, mozkovou mrtvicí a cukrovkou 2. typu. 

3) Lepší trávení 

Již pouhá polévková lžíce (zhruba 7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje 2 gramy vlákniny, což je přibližně 8 % denní doporučené dávky pro dospělé. Tato nezbytná živina se podílí na mnoha tělesných funkcích, přičemž vyživuje prospěšné bakterie ve střevech. Právě díky tomu má velmi pozitivní vliv na zdraví trávicího traktu, zlepšuje pravidelnost stolice a usnadňuje proces hubnutí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Ochrana před rakovinou 

Lněné semínko obsahuje bohaté množství látek zvané lignany, což jsou rostlinné sloučeniny, které disponují silnými protirakovinnými vlastnostmi – kromě toho jich toto jedinečné přírodní léčivo nabízí až 75-800krát více než jiné rostlinné potraviny. Pokud jej tedy zařadíte do svého pravidelného jídelníčku, můžete získat větší ochranu před vznikem rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku, kůže, krve a plic. Je ovšem důležité zmínit, že vědci pro potvrzení těchto skutečností vyžadují více výzkumů. 

Vhodná denní porce lněných semínek

Pokud chcete získat dostatek živin, které lněná semínka nabízí, stačí jíst 2 polévkové lžíce denně, tedy zhruba hrstku. Takové množství vám zajistí doporučené denní množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin, vitamínu B, jódu, vápníku, mědi, karotenu, hořčíku, zinku a železa. Pro dosažení maximálního účinku je užívejte půl hodiny před každým hlavním jídlem a poté je zapijte velkým šálkem vody. Tento postup opakujte po dobu 21 dní a poté si dejte na chvíli pauzu. 

Jak často jíte lněná semínka vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články