Když o sobě dává rakovina vědět: Přetrvávající problémy s trávením a kašlem jsou špatným znamením

Rakovina patří k největším a nejhrozivějším zabijákům vyspělého světa. Čím dříve je ale diagnostikována, tím větší je šance na přežití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi nejběžnější typy rakovin patří rakovina prsu a plic: v USA si tuto diagnózu každoročně vyslechne více než 200 000 lidí. Rakovina však může vzniknout v kterékoliv tkáni lidského těla a pomocí metastáz (vzdálených ložisek) se šířit dál. Konkrétní příznaky se samozřejmě liší v závislosti na druhu rakoviny, ale jak zmiňuje doktor Daniel Murrell, existují varovné symptomy, které mohou prozradit téměř všechny typy rakoviny.

Ztráta hmotnosti

Ničím neopodstatněné hubnutí patří k běžným počátečním příznakům. Dochází k němu v reakci na rakovinné buňky, když napadají ty zdravé. Pacienti před diagnózou často zhubnou okolo 5 kilogramů, případně i více. Ne vždy za ztrátou nějakého toho kilogramu stojí rakovina. Na vině může být i hypertyreóza (nadměrná funkce štítné žlázy). Pokud ale s rakovinou souvisí, nejčastěji se jedná o následující druhy:

  • rakovina jícnu
  • rakovina plic
  • rakovina slinivky břišní
  • rakovina žaludku

Zvýšená teplota

Dalším příznakem může být i zvýšená teplota, která ale jen málokdy patří k brzkým symptomům. Výjimku tvoří druhy rakoviny související s krví, tedy například leukémie (rakovina krve) a lymfom (zhoubný nádor mízních uzlin). Kromě těchto dvou rakovin bývá zvýšená teplota spíše příznakem již pokročilejšího stádia. Zvýšená teplota je často dlouhodobá (jedná se o reakci na produkované obranné látky) a objevit se může i noční pocení.

Teploměr ukazující zvýšenou teplotu
iZdroj fotografie: Freepik

Únava

Nevysvětlitelná a přetrvávající únava patří k jednomu z nejběžnějších příznaků rakoviny. Je však nutno dodat, že příčin může být celá řada. Nejčastěji bývá únava pozorována u již zmíněné rakoviny krve, leukémie. Únava se projevuje jak ve fyzickém, tak duševním slova smyslu, kde se objevuje například ve formě pocitu bezmoci a apatie. Často souvisí i s bolestí, kterou některé druhy rakoviny způsobují.

Unavená žena ležící na gauči
iZdroj fotografie: Freepik

Příznaky spojené s určitým druhem rakoviny

Úbytek váhy, zvýšená teplota a únava mohou poukazovat na různé druhy rakoviny, ale taky na mnohem banálnější potíže. Je to dáno spíše obecným charakterem těchto symptomů. Některé příznaky jsou však spojeny s určitými druhy rakovin. Jedná se kupříkladu o přetrvávající kašel, který může vést až k vykašlávání krve; dále kožní změny jako zvětšené bradavice anebo obtíže s příjmem potravy, ať už se jedná o nechuť k jídlu či bolest po jeho požití.

  • Dlouhodobý kašel bez zjevné příčiny: rakovina plic či štítné žlázy.
  • Změny na kůži: rakovina kůže (např. zvětšené bradavice či mateřská znaménka), rakovina prsu (bulky pod kůží), rakovina dutiny ústní (bílé skvrnky v ústech).
  • Problémy s trávením: rakovina žaludku (nadýmání, zvracení), rakovina jícnu (potíže s polykáním), nádor na mozku (nevolnost, zvracení).
  • Krvácení: rakovina močového měchýře či prostaty (přítomnost krve v moči), rakovina tlustého střeva a konečníku (přítomnost krve ve stolici), rakovina ženských pohlavních orgánů (krvácení mimo pravidelný cyklus).

Se kterým z příznaků jste se někdy setkali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články