Lněné semínko je postrachem vysokého tlaku i cholesterolu

Obohaťte svou stravu lněným semínkem. Kromě toho, že chutná podobně jako arašídy, je nesmírně zdravé a prospěšné. Dá se s ním dokonce zhubnout.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jestliže váš jídelníček ještě neobsahuje lněná semínka, pak byste je rozhodně měli přidat. Mají jemnou ořechovou chuť a jsou příjemně křupavé. Vylepší chuť každého receptu, skvěle chutnají samotná nebo přimíchaná do jogurtu. Ale to hlavní, jak podotýká odborník na výživu Jared Meacham, jsou účinky lněných semínek na zdraví především díky jejich vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin.

Omega-3 mastné kyseliny

Lněné semínko obsahuje kyselinu alfa-linolenovou, která pomáhá udržovat vaše srdce zdravé. Tuto esenciální mastnou kyselinu musí tělo získávat z jídla, samo si ji vyrobit neumí. Dostatek omega-3 mastných kyselin ve lněném semínku pomáhá snížit zánět v těle a snižuje riziko ischemické choroby srdeční a cukrovky. Existuje vědecká studie, která spojuje zvýšený příjem omega-3 mastných kyselin s nižším rizikem mrtvice a úmrtí na srdeční choroby.

Lněné semínko sníží cholesterol i krevní tlak

Pravidelná konzumace lněného semínka může snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu až o 15 %. Kromě toho snižuje také krevní tlak i tělesnou hmotnost. Odhaduje se, že tyto účinky způsobuje z části také vláknina obsažená ve lněném semínku. Tato vláknina se váže na žlučové soli ještě před tím, než je tělo vyloučí. Aby se zase doplnily, tělo si vytáhne cholesterol z krve do jater, čímž sníží jeho hladinu v krvi.

Jak používat lněné semínko

Lněné semínko je třeba konzumovat pravidelně, aby byla patrná změna na vašem zdravotním stavu. Lidové rady doporučují konzumovat půl šálku mletých lněných semínek každé ráno před jídlem. Do 15 dnů by mělo přijít údajné zlepšení stavu. Změny očekávejte především v úpravě hodnot hladiny cholesterolu do normálu. Zlepšit se vám může také kvalita vlasů a kůže a budete se pravděpodobně cítit živější.

Skleněná dóza s lněnými semínky a lžičkou na modrém ubrusu iZdroj fotografie: Pixabay

Lněné semínko preventivně?

I když se zrovna nepotýkáte s vysokým cholesterolem ani jiným zdravotním problémem, vyplatí se vám lněná semínka zařadit do stravy. Účinkují totiž preventivně, a i když se cítíte zdraví, budete se cítit ještě zdravější. Pro preventivní konzumaci se doporučuje čtvrtina šálku mletých lněných semínek denně před jídlem. Můžete je ale přimíchat do jídla nebo do jogurtu, to už je na vás. Nebo to berte jako příležitost, jak si vyrobit lněné mléko. Zároveň ke konzumaci lněných semínek je dobré pít co nejvíce vody, abyste si nepřivodili zácpu.

Jak často zařazujete do stravy lněné semínko vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články