I majoránka dokáže pomoci: Má protizánětlivé vlastnosti, zmírní i zažívací potíže

Majoránka je oblíbené koření, které najde ve své kuchyni pravděpodobně každý. Málokdo však ví, že přináší velmi zajímavé zdravotní přínosy pro lidské tělo.

majoranka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Majoránka je aromatická bylina z čeledi mátovitých, která se již tisíce let pěstuje ve Středomoří, severní Africe a západní Asii. Oblibu si však získala nejen pro své kulinářské využití, ale také zajímavé zdravotní přínosy, o kterých ví jen málokdo. Jedná se podle Daniel Preiato především o protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, díky kterým se v tradiční medicíně používá k léčbě řady onemocnění a problémů, včetně zažívacích potíží, infekce a bolestivé menstruace. Lze ji užívat jako ingredienci do pokrmů nebo ve formě lahodného čaje. 

Majoránka a lidské zdraví 

Majoránku má ve své kuchyni pravděpodobně každý – skvěle se hodí do pokrmů a některých příloh, včetně guláše nebo bramboráků. Jedná se však o bylinu, která není pouze kořením, ale také skvělým přírodním léčivem. Díky svému obsahu účinných složek je totiž velmi účinná při bolestech, regeneraci těla, problémech s klouby nebo dokonce také nespavosti. Největší oblibu si však získala pro své schopnosti tlumit zažívací potíže, včetně nadýmání a žaludečních vředů. Stejně tak si však hravě poradí s průjmem a dokonce také se zácpou. 

Pokud vás tedy již nějakou dobu trápí problémy s trávicím traktem, můžete zkusit tuto jedinečnou bylinu přidat do svého jídelníčku, a to nejlépe ve formě čaje – jeho konzumace 3krát denně se účinně osvědčila při boji se střevními infekcemi a také jejich prevencí. Až vás tedy příště popadnou křeče, průjem nebo nepříjemná zácpa, svařte majoránku ve vhodné nádobě, nechte ji několik minut louhovat a poté v klidu vypijte (nejlépe se osvědčily její listy). Pití tohoto čaje však nabízí další zdravotní přínosy:

Chrání srdce a čistí cévy

Pravidelná konzumace majoránky nebo čaje z jejích listů je také skvělý způsob, jak si zajistit ochranu před srdečními nemocemi a pročistit své tělo. Nápoj totiž obsahuje účinné složky, které odstraňují nahromaděné usazeniny v cévách a tepnách, snižují hladinu špatného cholesterolu a regulují krevní tlak, což jsou všechno faktory, které souvisí se zdravím srdečního svalu. Obecně však tato léčivá bylina zlepšuje krevní oběh, čímž podporuje také přenos kyslíku do potřebných částí těla. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky

Majoránka také disponuje silnými protizánětlivými a antibakteriálními účinky, díky čemuž je v tradiční medicíně považována za skvělý přírodní lék proti chřipce a horečce. Odvary z jejích listů totiž pomáhají bojovat proti zánětu, se kterým se tělo musí vypořádat, a majoránka usnadňuje léčbu tohoto nepříjemného onemocnění. Stejně tak však účinně uvolňuje ucpané dutiny a rozpouští hlen, díky čemuž vám pomůže zmírnit příznaky nachlazení a podobných problémů. 

Snadnější usínání a lepší spánek 

Majoránka má velmi silné aroma, které pozitivně působí na nervovou soustavu – má totiž uklidňující účinky, pomáhá uvolňovat tělo a dokonce snadněji usínat. Stačí si zakoupit její listy v sušené formě, vložit je do látkového sáčku a dát si jej pod polštář. Tento trik vám pomůže nejen zlepšit odpočinek, ale také udrží vaši ložnici krásně provoněnou. 

Jak často používáte majoránku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články