Zažívací potíže v podobě nadýmání, bolesti břicha a nadměrné plynatosti, které trápí hodně lidí, se dají vyřešit poměrně snadno

Kterým potravinám se pro jistotu vyhýbat, abyste předešli zažívacím potížím, a co nejlépe funguje na uklidnění již vzbouřeného trávícího traktu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tohle téma je podle Debra Sullivan, Ph.D., MSN, RN, CNE, COI bohužel poměrně často tabuizované, což je ale velká chyba. Lidé by se díky otevřeným konverzacím mohli naučit porozumět svému tělu. Náš trávící trakt je jedním z hlavních zdrojů naší energie a je zásadní pro přísun živin. Při procesu, kdy naše tělo z potravin vyrábí energii, probíhají různé děje. Není proto neobvyklé, když se objeví nadýmání, nadměrná plynatost nebo bolesti břicha.

Potraviny kterým je lepší se vyhnout

Potraviny, které sníme, projdou do tenkého střeva, kde se většina stráví. Dokončující děje poté probíhají v tlustém střevě za pomocí bakterií a kvasinek, které z potravin dostanou poslední zbytky živin potřebných pro tělo. Při tomto procesu vzniká vodík a metan, které tělo (stejně jako zbytky nevstřebané potravy) musí za každou cenu vyloučit. Každý člověk má organismus jinak uzpůsobený, ale mezi potraviny, které působí v zažívacím traktu nejvíce potíží, patří luštěniny, sycené nápoje, potraviny s laktózou nebo vysokým obsahem vlákniny a tuků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Abyste se zažívacím potížím vyhnuli, můžete se pokusit omezit konzumaci těchto „problémových“ potravin. Pokud se ale některých na seznamu nechcete vzdávat, pokuste se je alespoň omezit a nemíchat dohromady. Pro klidné trávení se také pokuste vyhnout všem potravinám, které jsou pro tělo těžko stravitelné. Mnohdy v žaludku leží dlouho a často končí těžkým zažíváním, které unaví a potrápí celé tělo.

Způsoby jak se těchto problémů zbavit

Čajem nikdy nic nepokazíte. V případě potíží si v klidu uvařte šálek mátového nebo heřmánkového čaje. Oba mají úžasné benefity pro zažívací ústrojí a mohly by vám pomoci od plynatosti. Pokuste se také sehnat hřebíčkový olej (na internetu jsou i návody na to, jak jej vyrobit doma) a tři kapky denně si přimíchejte do vámi zvoleného čaje. Ten pijte nejlépe až po jídle, hřebíček pak totiž podpoří tvorbu trávicích enzymů.

Jak trávicím potížím snadno předejít

Když budete pít, vyhněte se syceným nápojům a pití tekutin přes brčka. K jídlu si vždy sedejte a jezte jej pomalu. Snažte se při polykání nasát co nejméně vzduchu. Chytré je postupně zjišťovat, které potraviny jsou pro váš trávicí trakt nevhodné. Ty je poté nejlepší zcela vyřadit. Pokuste se také najít nějakou nenáročnou aktivitu po jídle a udělat z ní zvyk. Když budete po jídle v mírném pohybu, získáte mnohem větší jistotu, že vaše tělo vytráví bez sebemenších problémů.

Jakými zažívacími potížemi trpíte nejčastěji vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články