Doma ho máme všichni, málokdo však zná jeho sílu. Jde o jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik

Tento olej je jedinečným přírodním léčivem, které vám pomůže vyléčit mnoho nemocí a ochrání vás před plísněmi. Užívat jej můžete jak zevně, tak i perorálně.

                   

Ačkoliv to nemusíte vědět, ve vaší domácnosti se pravděpodobně nachází řada užitečných přírodních léčiv, které většina lidí používá pouze jako koření nebo ingredience do vybraných pokrmů. A právě jedním z nich je oregano – nebo spíše esenciální olej z této jedinečné středomořské bylinky. Její pravidelná konzumace nabízí řadu zdravotních benefitů, včetně antibakteriálních a protiplísňových účinků, díky čemu vás ochrání před mnoha nepříjemnými problémy. Navíc obsahuje třikrát více antioxidantů než borůvky. 

Oreganový olej a lidské zdraví 

Esenciální olej z oregana se vyrábí z listů a výhonků rostliny – ta pochází ze stejné čeledi jako máta a často se používá jako potravinářské dochucovadlo. Její původ se lokalizuje do Středomoří, odkud skutečně pochází, ovšem dnes se již pěstuje téměř po celém světě. A díky svým jedinečným účinkům byla bylinka používána již ve starověkém Řecku a Římě (dokonce i její název pochází z řeckých slov „oros“, což znamená hora, a „ganos“, což znamená potěšení nebo rozkoš).

Oreganový olej se však začal používat až o něco později, kdy vědci přišli na to, jak jej vyrobit – a to jednoduše destilací sušených listů pomocí vodní páry. Tento jedinečný prostředek má však mimořádně silné léčivé účinky a obsahuje třikrát více antioxidantů než například borůvky, které chrání organismus před poškozením volnými radikály. Dále je také bohatý na karvakrol, který je silným antibakteriálním prostředkem proti mnoha kmenům bakterií (účinně ničí jejich buněčné membrány a zabraňuje jejich množení). 

Dejte si pozor při výběru 

Tento olej navíc ničí pouze nebezpečné bakterie a nijak přitom neovlivňuje prospěšné probiotické bakterie. Dále je také plný minerálů a vitaminů, včetně manganu, draslíku, hořčíku, zinku, vápníku, železa, vitamínů C, A beta-karotenu, niacinu a boru. Stejně tak obsahuje čtyři skupiny chemických látek, které jsou aktivními antioxidanty a mají silné anestetické, antivirové a protizánětlivé účinky – mezi ty nejúčinnější patří především linalool, borneol, linalyl acetát a geranyl acetát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě než si však zakoupíte oreganový olej, měli byste dbát na to, aby byl výrobek destilován parou, obsahoval 50 až 85 % karvakrolu a byl 100 % čistý, surový a nezpracovaný. Jakmile jej získáte a budete chtít použít, nezapomeňte jej také vždy zředit nosným olejem, neboť samotná tekutina může být příliš silná pro váš organismus – skvěle postačí například olivový olej nebo kokosový olej. Tuto směs můžete užívat perorálně, ale pouze 7 až 10 dní po sobě, aby si na ni vaše tělo příliš nezvyklo. 

Další přínosy oreganového oleje

  • Protizánětlivé vlastnosti: Některé složky oreganového oleje mají protizánětlivé účinky a jeho pravidelná konzumace vám pomůže vyléčit mnohá onemocnění, podpořit zdraví srdce, dýchací systém a klouby.
  • Imunitní systém: Díky svým antimikrobiálním a antioxidačním vlastnostem může oreganový olej podporovat imunitní systém a pomáhat tělu bojovat proti infekcím.
  • Zažívací problémy: Některé studie naznačují, že oreganový olej může mít pozitivní účinky na zažívací systém. Pomáhá především snižovat nadýmání, podporovat trávení a bojovat proti parazitům a kvasinkovým infekcím.
  • Podpora dýchacích cest: Inhalace oreganového oleje nebo jeho užívání může pomoci zmírnit příznaky nachlazení, kašle, zahlenění a dalších problémů spojených s dýchacími cestami.

K čemu používáte oreganový olej?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články