Jak na zdravé zuby: Pomocnou ruku podá kokosový olej

Většina lidí sáhne po kokosovém oleji, když je trápí suchá pokožka nebo vlasy. Kokosový olej však prokazatelně pomáhá i s problémy v dutině ústní. Zlepšuje zdraví zubů i dásní.

Kokosový olej a kokos i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se hovoří o přínosech kokosového oleje, většinou slyšíte především o jeho zvláčňujících a hydratačních vlastnostech, které prospívají vlasům a pokožce. Jak ale připomíná nutriční expertka Jillian Kubala, MS, RD, kokosový olej může zlepšit i stav vašich zubů. V ájurvédské medicíně se používá již tisíce let zejména k čištění a bělení zubů, ke snížení zápachu z úst a ke zlepšení zdraví dásní.

Kokosový olej a zdraví ústní dutiny

Podle předběžných výzkumů může kokosový olej podpořit zdraví zubů, dásní a ústní dutiny. Kokosový olej má pravděpodobně kromě antimikrobiálních vlastností také saponifikační neboli čisticí účinek, který pomáhá snižovat ulpívání bakterií a plaku na zubech.

Zabíjí škodlivé bakterie v ústech

Kokosový olej napadá škodlivé bakterie v ústech, které mohou způsobovat zápach z úst, zubní kaz a onemocnění dásní. Podle provedených studíí je obzvláště účinný proti bakterii Streptococcus mutans (S. mutans), která je hlavní příčinou zubního kazu.

Jedna randomizovaná studie na 60 osobách zjistila významné snížení počtu bakterií S. mutans při vyplachování dutiny ústní kokosovým olejem po dobu 2 týdnů. Jiná studie na 50 dětech ve věku 8 až 12 let pozorovala významné snížení počtu bakterií S. mutans při každodenním používání kokosového oleje po dobu 2 až 3 minut po dobu 30 dnů. 

Bojuje proti zubnímu plaku a onemocnění dásní

Onemocnění dásní, konkrétně zánět dásní, je způsoben hromaděním zubního plaku. Pokud není včas léčen, může vyústit až v paradontózu a ztrátu zubů. Výzkumy opakovaně potvrzují, že kokosový olej pomáhá předcházet hromadění plaku na zubech a zmírnit již probíhající zánět a proti onemocnění dásní tak bojovat. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V jedné pilotní studii snížil každodenní dlouhý výplach kokosovým olejem po dobu 30 dnů významně tvorbu plaku a příznaky zánětu dásní u 60 účastníků s onemocněním dásní způsobeným plakem. Po 30 dnech se průměrné skóre plaku snížilo o 68 % a průměrné skóre zánětu dásní se snížilo o 56 %. 

Může zabránit zápachu z úst

Jedním z dalších častých problémů je halitóza, známá spíše jako zápach z úst. Přesto, že může být zápach z úst způsoben i některými nemocemi a léky, ve většině případů se dle výzkumů jedná až 85 % případů, kdy je způsoben špatnou ústní hygienou a zdravím ústní dutiny. Díky tomu, že má kokosový olej antimikrobiální vlastnosti, může vám pomoci zbavit se bakterií, které zápach způsobují. Navíc může pomoci snížit usazování zbytků jídla na zubech, na vnitřní straně tváří a na jazyku.

Jak začlenit kokosový olej do péče o zuby a dutinu ústní

Nejjednodušším způsobem, jak použít kokosový olej k ústní hygieně, jsou dlouhé výplachy úst nebo jej můžete použít jako přísadu do zubní pasty.

iZdroj fotografie: Freepik

Dlouhý výplach úst

Dlouhé výplachy úst kokosovým olejem nejsou žádnou novinkou. Začalo se s nimi v Indii již před tisíci lety. Dlouhý výplach úst spočívá v tom, že si 15 až 20 minut v ústech promícháváte olej a poté ho vyplivnete. Jinými slovy, je to jako používat olej místo ústní vody. Pokud vám 20 minut přijde jako příliš dlouhá doba, začněte s pěti minutami a každý den dobu trochu prodlužte:

 • Dejte si do úst lžíci kokosového oleje.
 • Převalujte olej v ústech 15 až 20 minut, přičemž ho protlačujte mezi zuby.
 • Olej vyplivněte (ideálně do toalety, protože může ucpat potrubí umyvadla).
 • Vyčistěte si zuby.
 • Nejlepší je vyplachovat ústa hned ráno, než něco sníte nebo vypijete.

Speciální zubní pasta

K výrobě zubní pasty s kokosovým olejem budete potřebovat:

 • 3 polévkové lžíce jedlého jílu
 • 1/4 čajové lžičky jedlé sody
 • 1/4 čajové lžičky chlorofylu s příchutí máty
 • 1/4 čajové lžičky extraktu z máty peprné
 • 1/2 čajové lžičky kokosového oleje
 • 1 lžíci filtrované vody

Všechny ingredience důkladně promíchejte a vzniklou pastu používejte jako běžnou pastu na zuby.

Jak používáte kokosový olej na zuby vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články