Když udeří kašel, je čas poznat pohankový med: Pro klidný spánek bez kašle, pro děti i dospělé

Léčit dráždivý kašel bývá obtížné. Existuje však skvělý pomocník, jehož účinky potvrdili i vědci. Pohankový med dokáže ulevit a konečně vás nechá vyspat.

i Zdroj fotografie: Maja Dumat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pohankový med má mnoho skvělých účinků na zdraví. Jedná se o velmi výživný med, které včely sbírají z květů pohanky. Výzkumnice a odbornice na celostní medicínu Debra Rose Wilson doporučuje pohankový med především ke zklidnění kašle při nachlazení. Hlavně u dětí je to skvělá metoda, jak jim ulevit od dráždivého kašle. Jeho účinky zajímaly i vědce a podrobily je pečlivému zkoumání.

Co je pohankový med

Pohankový med se od tradičního medu liší především tím, že není na chuť tak sladký. Má vyšší obsah antioxidantů. To je dáno tím, že je pohanka bohatá na vitamíny a patří mezi zdravé potraviny. Pohankový med poznáte i podle barvy. Většinou mívá barvu jantaru s načervenalým nádechem. Za tmavou barvu mohou tmavé barvy květů pohanky.

Účinky pohankového medu na zdraví

Pohankový med podporuje hojivé procesy v těle. Díky vysokému obsahu antioxidantů podporuje imunitu. Má pozitivní vliv na udržování nízké hladiny krevního cukru, takže se hodí pro lidi s cukrovkou. Dá se použít při péči o pleť, ale co je nejdůležitější, zmírňuje bolesti v krku a kašel.

Pohankový med ve sklenici, ořechy v plátěném pytlíku, skořice a lžička iZdroj fotografie: Freepik

Vědecky podložené účinky

Účinky pohankového medu na zklidnění kašle se dokonce staly předmětem zkoumání vědců. Výsledkem je tato studie, kde vědci podrobně popsali svá zjištění. Pohankový med byl účinnější než volně prodejné léky proti kašli. Navíc je oproti lékům přírodní a při užívání u něj nehrozí žádné vedlejší účinky.

Jak užívat pohankový med

Při nachlazení, bolestech v krku a kašli můžete užívat med samotný nebo s ním osladit teplý bylinkový čaj. Pro děti od dvou do pěti let se doporučuje 2,5 ml pohankového medu proti kašli, u dětí od šesti do jedenácti let 5 ml a u dětí od 12 do 18 let podejte 10 ml. Pro děti mladší jednoho roku není vhodný žádný med, tedy ani ten pohankový. Léčba kojenců s nachlazením i jinými příznaky nemoci patří vždy do rukou pediatra.

Recept proti kašli z pohankového medu

Pro tento domácí lék budete potřebovat jednu sklenici mleté pohanky, mleté vlašské ořechy a med. Vše smíchejte ve skleněné nádobě. Ujistěte se, že je pohanka pečlivě namletá. Nejlepší je pro mletí použít mlýnek na kávu. Směs důkladně promíchejte a udržujte v chladu. Užívejte třikrát denně před jídlem jednu polévkovou lžíci.

Co vám pomáhá na dráždivý noční kašel?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články