5 zdravotních přínosů konzumace melounových semínek + způsoby, jak z nich udělat delikatesu

Pokud vyhazujete melounová semínka, neděláte dobře. Můžete z nich snadno připravit zdravou křupavou pochoutku či nápoj na hubnutí.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Melounová semínka mají mnoho zdraví prospěšných účinků. I když se může zdát, že množství některých minerálů a vitamínů v nich je nízké, jsou stále mnohem vhodnější než bramborové lupínky a jiné nezdravé pochutiny. Jak vysvětluje biolog a výživový specialista Atli Arnarson BSc, Ph.D, je ale potřeba jich sníst poměrně hodně, protože jsou velmi malá. Melounová semínka mají nízký obsah kalorií a jsou bohatá na živiny. Když se opečou, jsou křupavá a mohou snadno nahradit jiné nezdravé svačinky. Toto je 5 důvodů, proč byste je měli jíst.

1. Semínka jsou nízkokalorická

150 g melounu obsahuje přibližně 160 kalorií, což je sice jako stejné množství bramborových lupínků Lay’s, složení je však zásadně odlišné. Velká hrst melounových semínek váží asi 4 gramy a obsahuje asi jen 23 kalorií. A to je mnohem méně než sáček bramborových lupínků.

2. Jsou bohatá na hořčík

Jedním z několika minerálů obsažených v melounových semínkách je hořčík. Ve čtyřgramové porci najdete 21 mg hořčíku, což je 5 % denní hodnoty. Obecně se dospělým doporučuje přijímat 420 mg tohoto minerálu denně. Hořčík je nezbytný pro mnoho metabolických funkcí organismu. Je také potřebný pro udržení funkce nervů a svalů, stejně jako pro zdraví imunitního systému, srdce a kostí.

3. Obsahují železo

Hrst melounových semínek obsahuje asi 0,29 mg železa, což je asi 1,6 % denní hodnoty. Možná se to nezdá mnoho, ale doporučená denní dávka pro dospělé je pouhých 18 mg. Železo je důležitou součástí hemoglobinu, který přenáší v krvi kyslík. Pomáhá také tělu přeměňovat kalorie na energii. Na druhou stranu však melounová semínka obsahují fytáty, které vstřebávání železa snižují.

iZdroj fotografie: Freepik

4. V semínkách jsou dobré tuky

Melounová semínka jsou také dobrým zdrojem mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin – jedna velká hrst (4 gramy) jich obsahuje 0,3 a 1,1 gramu. Tyto tuky jsou užitečné při ochraně před infarktem a mrtvicí a snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi.

5. Obsahují zinek

Melounová semínka jsou také dobrým zdrojem zinku. 150 g poskytuje asi 30 % denní doporučené dávky zinku a jedna hrst pak 4 %. Stejně jako u železa však fytáty snižují vstřebávání zinku. Zinek je důležitá živina, nezbytná pro imunitní systém. Je také velmi důležitý pro:

  • trávicí a nervový systém
  • růst a dělení buněk
  • chuťové a čichové smysly

Jak melounová semínka připravit

Je několik způsobů, jak můžete semínka z melounu jíst: syrová přímo s melounem nebo například pražená v salátech či samotná, dokonce z nich můžete připravit i nápoj.

Pražená semínka

Pražení melounových semínek je snadné. Nastavte troubu na 160°C a položte semínka na plech. Pečení by mělo trvat jen asi 15 minut, ale v polovině pečení je můžete promíchat, aby byla rovnoměrně křupavá. Chuť semínek můžete ještě vylepšit přidáním trochy olivového oleje a soli nebo je posypat skořicí a lehce pocukrovat. Pokud dáváte přednost výraznější chuti, můžete přidat limetkovou šťávu a chilli, nebo dokonce kajenský pepř.

Nápoj z melounových semínek 

Ve hmoždíři rozdrťte asi 5 polévkových lžic melounových semínek na prach. Smíchejte s litrem studené vody a dejte vařit. Vařte 45 minut. Po vychladnutí přelijte do lahve a pijte 3 x denně 1 šálek. Vývar z melounových semínek odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla a podporuje rychlé hubnutí. Jedná se také o účinný nápoj pro normalizaci tlaku.

Semena melounu s mlékem

Tato směs pomáhá zbavit se hlístů a slouží také jako dobrá prevence. Sušená semena rozemelte na prášek a smíchejte s nízkotučným mlékem v poměru 1: 10. Po dobu tří dnů pijte na lačno 2 sklenice. Pokud užíváte nápoj preventivně, postačí jedna.

Zdroj: Healthline

Jak zpracováváte melounová semínka vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Na stěnách se jim objevovaly lepkavé fleky. Až když rozebrali podlahu, zjistili, že je z jejich domu jeden velký úl
Události247
Události247
Putinova dcera promluvila o tom, co si myslí o Rusech a Ukrajině
VědaŽivě
VědaŽivě
Kdo vynalezl úplně první tank a jak změnil 1. světovou válku: Trvalo rok, než se ho vojáci naučili používat
adbz
adbz
Trapézový plech jako střešní krytina vyniká odolností a pevností