Nedostatek vitamínu E se projevuje zhoršením zraku i svalovou slabostí

Zhoršený zrak, špatná koordinace a další závažné problémy vás zprvu jistě vyděsí. Příčina ovšem nemusí být ve vážné nemoci, ale v pouhém nedostatku vitamínu E.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vitamín E má mnoho důležitých funkcí. Chrání buňky před poškozením, posiluje imunitní systém a má vliv na správné srážení krve. Dietetička Jillian Kubala zdůrazňuje, že vitamín E patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, a proto byste s jeho dodáváním do organismu měli být opatrní. Tělo si jeho potřebu totiž pokrývá dostatečně z vyvážené stravy. Jeho nedostatek hrozí, pokud se špatně stravujete nebo máte zvýšenou potřebu vitamínu E v důsledku nějaké nemoci (nejčastěji bývá u cystické fibrózy a Crohnovy choroby).

Jak poznat, že vám chybí vitamín E

Vitamín E má mnoho důležitých funkcí pro různé oblasti těla, takže příznaky mohou být skutečně různorodé. Dokonce vás mohou vylekat, protože se podobají příznakům vážných nemocí. Kdykoli si nebudete jisti, obraťte se na svého lékaře a sdělte mu své příznaky i obavy. On může vyloučit vážné onemocnění a poradit vám se správným dávkováním při doplňování vitamínu E. Jaké příznaky tedy souvisí s nedostatkem tohoto vitamínu?

Svalová slabost

Při nedostatku vitamínu E v těle se naruší rovnováha volných radikálů a antioxidantů v těle. V tu chvíli svaly ve vašem těle procházejí oxidačním stresem. To se projevuje svalovou slabostí, únavou a nízkou výkonností.

Problémy s koordinací

Pokud vám bude dlouhodobě chybět vitamín E, může se stát, že buňky ve vašem mozku budou strádat a rozpadat se. Jedná se o neurony (mozkové buňky), které jsou důležité pro koordinaci a kontrolu pohybu.

Špatný nebo žádný cit

Někdy se může nedostatek vitamínu E projevovat jako neurčitě brnění nebo špatný cit v rukou a nohou. Může dokonce dojít až k úplné necitlivosti. Tento stav se nazývá periferní neuropatie. Dochází k ní proto, že poškozená nervová vlákna nedokážou správně přenést signály z receptorů pro hmat do mozku.

Detailní záběr masáže rukou a zjišťování její citlivosti při nedostatku vitamínu E iZdroj fotografie: Pixabay

Oslabená imunita

Aby váš imunitní systém správně fungoval, musíte mít dostatek vitamínů. A právě vitamín E patří mezi ty, které posilují imunitní systém podporou růstu T-lymfocytů. Ty jsou důležité, protože pomáhají předcházet infekcím.

Zhoršený zrak

Ačkoli se říká, že oči jsou doménou vitamínu A, vitamín E má na zrak také podstatný vliv. Stará se totiž o světelné receptory v sítnici. Když chybí, vznikají časem problémy se zrakem. Nejčastěji se projevují rozmazaným viděním.

Potraviny bohaté na E vitamín

Nechcete-li se potýkat s nedostatkem vitamínu E, zařaďte do jídelníčku potraviny jako jsou slunečnicová semínka, mandle, arašídové máslo, špenát a brokolici. U zdravých lidí je nedostatek vitamínu E velmi vzácný, pokud u sebe ale pozorujete některé příznaky, určitě se poraďte s lékařem.

Který vitamín dodáváte svému tělu nejčastěji vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články