Kravské mléko je stále oblíbenou potravinou, nejnovější studie však naznačují, že mléko může mít na organismus škodlivé účinky.
Mlékárenský průmysl, ostatně stejně jako každý, kdo se vám snaží něco prodat, vynakládá každoročně velké finanční prostředky na reklamu, kterou se snaží spotřebitele přesvědčit o zdravosti a až nezbytnosti mléka pro lidský organismus. Vědecké výzkumy už ovšem tak přesvědčivé nejsou. Jak vysvětluje lékařka Shilpa Amin, M.D., mléko sice jisté přínosy pro organismus má, zároveň však tělu v mnoha ohledech i škodí.
Kravské mléko
Stejně jako všechny samice savců (včetně člověka) produkují krávy mléko, aby mohly zhruba rok kojit své tele. Tento tukem naplněný hormonální sekret (obsahující více než 60 různých hormonů a růstových faktorů) je sám přírodou navržen tak, aby se z 30 kg novorozeného telete stala 320 kg dospělá kráva nebo býk za méně než rok.
Krávy v mlékárenském průmyslu ovšem telata nekojí, místo toho je jim mléko odebíráno za účelem prodeje. Aby byla dojivost co nejvyšší, už k tak vysoké hladině hormonů (obzvláště estrogenu a růstových hormonů) se přidávají další umělé hormony a samozřejmě antibiotika. Tento koktejl tuku a koňské (v tomto případě kravské) dávky hormonů a antibiotik pak mlékárny prodávají pod nálepkou jedné z nejzdravějších potravin.
Negativní účinky mléka
Množství látek, které mléko obsahuje, má na lidský organismus negativní dopady. Níže uvádíme některé z nich:
Akné
Studie z roku 2016 zjistila, že dospívající s akné pijí větší množství nízkotučného nebo odstředěného mléka. Mléčné výrobky mohou také vyvolávat akné u dospělých. Další studie spojuje akné s odtučněným a nízkotučným mlékem. Důvodem může být vliv mléka na některé hormony, včetně inzulinu a inzulinu podobného růstového faktoru-1 (IGF-1).
Další kožní onemocnění
V tomto případě jsou výsledky výzkumů rozporuplné. Podle jednoho klinického přehledu může mléko a mléčné výrobky zhoršovat ekzém. Studie z roku 2018 však zjistila, že těhotné a kojící ženy, které do svého jídelníčku přidaly k mlékům probiotika, snížily u svých dětí riziko vzniku ekzému a dalších alergických reakcí souvisejících s potravinami.
Mléčné výrobky mohou být spouštěcí potravinou i pro některé dospělé s růžovkou. Na druhou stranu nedávná studie naznačuje, že mléčné výrobky mohou mít na růžovku ve skutečnosti pozitivní vliv.
Alergie
Podle odhadu některých odborníků má alergii na mléko až 5 % dětí. Ta může způsobovat kožní reakce, jako je ekzém, a střevní příznaky, jako je např:
- zácpa
- průjem
- časté koliky
Mezi další závažné reakce patří:
- anafylaxe
- sípání
- potíže s dýcháním
- krvavá stolice
Děti mohou z alergie na mléko vyrůst. Alergie na mléko se může vyvinout i u dospělých.
Zlomeniny kostí
Pití tří a více sklenic mléka denně může u žen zvýšit riziko zlomenin kostí. Výzkum ukázal, že to může být způsobeno cukrem zvaným D-galaktóza v mléce. Další studie ukázala, že zlomeniny kostí u starších dospělých v důsledku osteoporózy jsou nejvyšší v oblastech, kde se konzumuje více mléčných výrobků, živočišných bílkovin a vápníku.
Rakovina
Nadbytek vápníku z mléka a dalších potravin může dle výzkumů zvyšovat riziko rakoviny prostaty. Mléčné cukry mohou být spojeny s mírně vyšším rizikem rakoviny vaječníků.
Nesnášenlivost laktózy
Kravské mléko obsahuje vyšší množství laktózy než mléko jiných zvířat. Přehled z roku 2015 odhaduje, že 65 až 70 % světové populace má nějakou formu intolerance laktózy. Většina lidí s tímto onemocněním může do svého jídelníčku bezpečně přidat malé množství mléčných výrobků, a proto o své intoleranci mnohdy nevědí.
Výhody mléka
Mléko je považováno za plnohodnotnou potravinu. Poskytuje 18 z 22 základních živin, jako je například vápník, hořčík, zinek, vitamín A a B12. Mléko také napomáhá správnému vývoji kostí, snižuje špatný cholesterol a některé studie prokázaly, že konzumace plnotučných mléčných výrobků je spojena s nižší tělesnou hmotností.
Kolik mléka a mléčných výrobků konzumujete?