Nejsou důkazy o tom, že veganská strava prospívá určité krevní skupině

Zastánci této stravy tvrdí, že lidé s krevní skupinou A mají největší prospěch právě z veganské stravy. Nová studie, která byla provedena, ale ukazuje, že neexistuje žádná souvislost mezi stravou a krevními skupinami.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Rostlinná strava je navíc prospěšná pro všechny skupiny.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Je veganská strava tak zdravá?

Fungují diety podle krevních skupin?

Zůstat zdravý by chtěl každý z nás. Zahrnuje to ale pravidelné cvičení a také zdravou stravu. Všechna centra a odborníci doporučí vyváženou stravu, která se skládá z:

  • Ovoce a zeleniny
  • Libového masa
  • Drůbeže

Dieta podle krevních skupin naznačuje, že by strava a následně přijaté kalorie měly záviset na krevní skupině člověka. Ještě před sedmi lety ale chyběly důkazy, které by toto tvrzení potvrdily.

Někteří lidé se i přesto domnívají, že jim tato strava dokáže snížit rizika různých onemocnění, jako je nízký krevní tlak, cholesterol nebo cukrovka. Nedávná studie zjistila, že veganské stravování pomohlo podpořit metabolismus, což mělo za následek regulaci hmotnosti.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Vyvážený jídelníček je podle expertů nejlepší

Veganská strava byla vyzkoušená na celkem 244 dospělých

Studia zahrnovala 244 lidí mezi 28 a 40 lety. Nikdo z nich neměl v anamnéze cukrovku, nebral drogy a také nikdo nebyl na veganské stravě. Polovina účastníků dodržovala veganskou stravu, druhá polovina ve stravě neudělala žádné změny. Poté se provádělo měření kardiometabolických rizikových faktorů.

Mezi krevní skupinou a změnami, které byly výsledkem veganské stravy, nebyly extra velké rozdíly. Po 16 týdnech veganské stravy rozdíly v úbytku hmotnosti byly zřetelné. Lidé s krevní skupinou A ztratili průměrně 5,7 kilogramů ve srovnání s jinými krevními skupinami. Podle vědců bylo 16 týdnů ideální dobou na zkoumání. Účastníci si mohli jídlo připravit sami doma nebo jíst již hotová jídla. Záleželo pak na nich, jestli v dietě budou pokračovat i nadále nebo se vrátí se svému dřívějšímu zdravotnímu stylu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní