Muškátový oříšek jako hlavní hrdina v boji s nespavostí: Objevte způsob, jak usnout do pár minut

Nespavost je nepříjemná a je zdrojem negativních pocitů, únavy, podráždění i sníženého pracovního výkonu. Důvodem často bývá dlouhotrvající stres nebo špatné spánkové návyky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Insomnie neboli nespavost je moderním zdravotním problémem, který trápí poměrně hodně lidí. Někdo se v noci často budí, jiný nemůže dlouho usnout. Výsledek je vždy stejný. Po ránu se takový nespavec budí unavený a jeho pracovní morálka postupně upadá, protože na ni nemá dostatek energie. Registrovaná dietoložka Jilliana Kubala, MS radí svým klientům využívat i domácí prostředky, které pomohou navodit spánek.

Co všechno o muškátovém oříšku nevíte

Muškátový oříšek je vysušené semeno muškátovníku pravého. Využívá se v kuchyni především jako koření do polévek, masových nebo zeleninových směsí. Uplatnění nachází také v lidovém léčitelství, a to k léčbě astmatu, pankreatitidy, ke zmírnění průjmu či nadýmání a proti nespavosti. Oříšek umí tlumit břišní křeče. Ve vyšších dávkách ale působí jako narkotikum s fyziologickými i duševními účinky.

Nespavost a muškátový oříšek

Nespavostí trpí až 30 procent populace, z nichž velká část používá farmaceutická léčiva pro lepší spánek. Ty mají pochopitelně vedlejší účinky. Mezi ně patří zejména slabost, brnění končetin, zácpa, denní ospalost, pálení žáhy, sucho v ústech, horší paměť a koncentrace. Prášky na spaní snižují aktivitu centrálního nervového systému a jsou vysoce návykové. Je tedy v zájmu nespavců je používat co nejméně a raději si najít přírodní léčivo bez vedlejších účinků. Tímto lékem může být právě muškátový oříšek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak pomáhá muškátový oříšek při nespavosti

V muškátovém oříšku najdeme silice myristicin a elemicin, které mají psychoaktivní účinek. Nesmí se ale užívat ve vyšších dávkách, protože pak způsobují ztrátu vědomí, křeče a dokonce kóma a úmrtí. V malé dávce však působí narkoticky a lze jím tedy léčit nespavost.

Pro domácí léčbu nespavosti je třeba smíchat čtvrt čajové lžičky mletého muškátového oříšku s jedním šálkem vody a vypít ho hodinu před spaním. Tento nápoj není doporučen těhotným ženám a dětem.

Jaký je váš osvědčený domácí prostředek na lepší spánek?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články