Děda mi vyprávěl, proč mají všichni v domě obyčejné sádlo: Vzácná mast, která pomůže na mnoho problémů

Sádlo je velmi užitečná potravina, která nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí si z něj připravit správnou směs a poslouží vám lépe než léky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina prarodičů jedla mnohem více sádla, než ho jí většina lidí v současnosti. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že jej mnozí považují za nezdravou potravinu, což je naprostý mýtus. Naopak se totiž jedná o velmi zdravé domácí léčivo, která vás při mírné konzumaci dokáže ochránit před mnoha nemocemi a udrží vaše tělo v dobré kondici – obzvláště účinně se také osvědčilo ve formě léčivé masti. Kromě toho se sádlo při vaření nepřepaluje a nevznikají na něm škodlivé a karcinogenní látky jako při vaření na jiných tucích.

Zázrak, který ani nemusíte jíst

Vepřové sádlo obsahuje kyseliny, které tělo dokáže zadržet na kůži a poslat je přímo do nejhlubších částí. Pokud si z něj uděláte léčivou mast a přidáte do něj některé bylinky, pomůže vám s mnoha problémy, včetně ekzémů a zánětů, podpoří hojení jizev a křečových žil a díky kolagenu vyhladí vaši pleť a zredukuje všechny vrásky. Kromě toho vám také pomůže:

  • Při bronchitidě: Smíchejte sádlo s rozdrceným zelným listem, natřete směs na hruď a přikryjte ji ještě jedním zelným listem. 
  • Při horečce: Smíchejte sádlo s domácí pálenkou, směs dobře promíchejte a rozetřete ji na hrudník. Poté jej přikryjte zelným listem, na něj položte ručník a nechte působit jednu hodinu.
  • Při angíně: Nakrájejte sádlo na tenké plátky, posypte jej mletou sladkou paprikou, opatrně jej přiložte na bolavý krk, zavažte a nechte působit přes noc.

Stejně tak vám sádlo dokáže skvěle pomoci při bolesti kolen, zad, svalů a dalších kloubů, zklidní vaši pokožku při podráždění (účinně bojuje proti ekzémům, zánětům na kůži a akné), pomůže vám odstranit křečové žíly, pohmožděniny a drobná poranění, dokáže dezinfikovat raněná místa na kůži a přinese vám úlevu, pokud vás štípne hmyz.

Příprava léčivé masti ze sádla 

Pokud si chcete připravit léčivou mast ze sádla, stačí sehnat tuto jedinečnou potravinu, rozpustit ji na pánvi a poté k ní přidat květy měsíčku lékařského – a to nejlépe v poměru 500 gramů masti na 1 hrst bylinek. Ingredience nechte zahřívat asi 5 minut a poté směs nechte 24 hodin odstát. Tento postup opakujte 3krát, poté přeceďte směs přes gázu a přelijte ji do čistých nádob. Aby vám vydržela co nejdéle, je vhodné skladovat ji na chladném a temném místě. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností, jak si připravit mast ze sádla, je smíchat jej s heřmánkovými květy – tato směs vám účinně pomůže ulevit od bolesti kloubů a kožních problémů. Stačí vám 250 gramů této jedinečné potraviny a dvě hrsti květů – stejně jako v předchozím případě stačí sádlo rozpustit nad ohněm, přidat heřmánek a vše přivést k varu. Poté směs odstavte a nechte ji na chladném místě po dobu 24 hodin. Druhý den směs zahřejte a přeceďte pře plátno. Kromě heřmánku můžete do masti přidat také bobkový list, kaštan koňský nebo cibulové slupky.

Jak se sádlo osvědčilo vám?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články