Pomocník za pár korun: Oregano pomůže na záněty i bakterie

Oregano je známé pro své léčivé účinky už tisíce let. Zatímco ho využíváme především jako koření, má účinky, které mohou soupeřit s leckterými antibiotiky.

i Zdroj fotografie: Leslie Seaton / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oregano je koření, které se využívá hlavně do italských jídel, jako je například oblíbená pizza. Málokdo ale ví, že je oregano velmi bohaté na antioxidanty, dokonce s nimi trumfne jablko nebo borůvky. Už daleko v historii se oregano používalo v Řecku, kde si lidé cenili jeho účinků proti virům a houbám. Zdravotní sestra a dietetička Rachael Ajmera připomíná, že i Hippokrates považoval oregano za nejsilnější antibakteriální lék.

Protizánětlivé účinky oregana

Oregano je bohaté kromě antioxidantů na minerální látky, hlavně na vápník, zinek, hořčík, železo, draslík a měď. Také v něm najdete hodně vitamínu C a vitamínu A. Díky svému složení účinkuje proti zánětům v těle a má dokonce i schopnost zmírnit bolest. Vědecká studie potvrdila, že díky antioxidantům oregano skutečně pomáhá zmírnit záněty a bojovat proti volným radikálům v těle.

Oregano jako antibiotikum

Vědecká studie, která se zaměřovala na účinky oregana proti bakteriím, zjistila, že oregano dokáže účinně bojovat s 23 různými druhy bakterií. Mezi nimi jsou i dobře známá E. coli a Pseudomonas aeruginosa, která velmi často stojí za záněty močových cest, záněty středouší, nebo hnisání drobných i větších poranění kůže.

Velký potenciál proti virům

Složky obsažené v oreganu dokážou ochránit tělo před některými viry. Ačkoli veškeré vědecké zkoumání se omezuje zatím na pokusy ve zkumavce, dosud se ukazuje oregano jako slibný lék proti viróze projevující se průjmem, nevolností a bolestí žaludku. Aby se daly vyvodit plnohodnotné závěry, je ale potřeba dalšího výzkumu na lidech.

Pohled z výšky na sušené oregano v hrnku iZdroj fotografie: Pixabay

Oreganový olej – vaše domácí antibiotikum

Oreganový olej obsahuje karvakrol, což je silná antibiotická sloučenina. Pokud se rozhodnete pro koupi oreganového oleje, dbejte na to, aby byl skutečně pravý (Thymus capitatus). Měl by pocházet ze Španělska a obsah karvakrolu by měl být minimálně 70 %. Užívání oreganového oleje se na rozdíl od antibiotik obejde bez škodlivých vedlejších účinků, navíc tělu dodává živiny a neničí střevní mikroflóru.

Kromě antibiotických účinků může oregano pomoci jako jedna z bylinek ke zmírnění ženských problémů.

Jaké jsou vaše zkušenosti s účinkem oregana proti nemocem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články