Byliny na „ženské problémy“: Oregano, petržel, heřmánek a další jsou dobré pro prevenci i jako podpůrná léčba

Vzniku onemocnění ženských orgánů můžete předejít preventivním popíjením některých bylinných odvarů. Jsou vhodné i pro podpůrnou léčbu již vzniklých chorob.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ženské orgány jsou ovlivňovány hormony. Při hormonální nerovnováze nebo i dalších rizikových faktorech, jako je například špatný životní styl nebo rodinné predispozice, může vzniknout jejich onemocnění. Dle dietoložky Amy Richter mohou byliny podpořit funkci ženských orgánů, urovnat hormonální nerovnováhu, a tím například snižovat menstruační bolesti, nepříjemné projevy klimakteria nebo předcházet vzniku chorob ženských orgánů a podporovat jejich léčbu.

Onemocnění ženských orgánů

Většina ženských onemocnění, jako jsou cysty, děložní myomy, endometrióza a další nezhoubné novotvary, nevznikají ze dne na den, ale v průběhu času u osob, které k nim mají nějaké predispozice a příhodné podmínky pro jejich vznik. Z toho důvodu je nutné věnovat ženským orgánům pozornost, starat se o ně a docházet na preventivní prohlídky, aby byly choroby podchyceny včas a nepřešly do chronické formy.

Léčba onemocnění ženských orgánů

Léčba chorob ženských orgánů je komplexní a musí být vždy stanovena lékařem. Pro doplnění a podporu léčby je možné využít síly léčivých bylin. Ty mohou kromě doplňující léčby již vzniklých nemocí pomoci také v prevenci, ale i harmonizovat metabolismus narušený onemocněním, zvýšit celkovou imunitu, podpořit léčbu zánětlivých procesů a normalizovat funkci vnitřních orgánů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Byliny podporující ženské zdraví

Zásadní bylinou pro ženské zdraví je kontryhel, který ovlivňuje hormonální procesy, urovnává pravidelnost menstruace, pomáhá předcházet vzniku cyst a děložních myomů nebo mírní nepříjemné projevy klimakteria. Další rostliny, které ovlivňují ženské orgány jsou maliník, řebříček, oregano, pelyněk, kopřiva nebo i petržel. Užívání bylin se vyhněte pouze v těhotenství a při kojení, případně jejich vhodnost konzultujte s lékařem.

Recepty na bylinné odvary

Z výše zmíněných bylin lze připravit odvary, které můžete popíjet občas preventivně nebo pravidelně při již vzniklé chorobě. Do bylinných odvarů můžete přidat med, který působí antibakteriálně a protizánětlivě, a tím významně podpoří prevenci i léčbu. Stejné účinky má i propolis, který můžete dokonce i žvýkat.

  • Tři polévkové lžíce suchého nasekaného oregana zalijte půl litrem vroucí vody. Louhujte asi hodinu, sceďte a pijte půl šálku třikrát denně.
  • Dvě polévkové lžíce kořenové petržele nebo nasekané natě zalijte půl litrem vroucí vody. Vařte pět minut, poté louhujte a nechte zchladnout po dobu třicet minut. Opět pijte půl hrnku třikrát denně.
  • Smíchejte jednu polévkovou lžíci tymiánu a máty, zalijte půl litrem vody a vařte na mírném ohni pět minut. Poté zchlaďte, sceďte a pijte půl šálku až pětkrát denně.
  • Smíchejte květy heřmánku, maliník, řebříček a listy kopřivy dvoudomé. Jednu polévkovou lžíci této rozdrcené směsi zalijte hrnkem vroucí vody. Poté sceďte a popíjejte během dne nebo vypijte třetinu hrnku třikrát denně.

Jaké byliny pro ženské zdraví byste doporučili vy?

Zdroj: Heathline
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Zničehonic se u něj objevila bolest zad. Při vyšetření vyšlo najevo, že má jeden orgán navíc
Události247
Události247
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě
VědaŽivě
Výhody platební brány pays proti konkurenci
adbz
adbz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma