Oregano má své místo i v medicíně: Čaj z něj odstraní kašel i zánět průdušek

Oregano jistě používáte běžně v kuchyni jako koření. Odhalte jeho léčivou sílu a vyzkoušejte, jak ve formě čaje zatočí s nachlazením.

i Zdroj fotografie: Badagnani / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Při nachlazení je dobré podpořit tělo výživnou a zdravou stravou, aby si zvládlo s infekcí poradit. Oregano by v jídelníčku při nachlazení rozhodně nemělo chybět. Toto koření má silnou, jemně nasládlou chuť. Podle dietetičky Rachael Ajmary má oregano úžasné účinky na zdraví a dokáže podpořit tělo v procesu uzdravování. Co všechno umí?

Oregano funguje proti bakteriím

I když se současné výzkumy omezují na pokusy ve zkumavkách, přišli vědci s velmi zajímavým zjištěním. Ukázalo se, že oregano fungovalo proti 23 druhům bakterií, které způsobují infekce. Jedna studie se dokonce zaměřila na účinky oregana přímo proti E. coli a Pseudomonas aeruginosa. Výsledky ukázaly, že olej z oregana dokázal tyto dvě bakterie účinně zablokovat.

Pomáhá proti virům

Nachlazení ovšem bývá většinou virového původu. Skvělá zpráva zní, že oregano si poradí také s viry. Obsahuje sloučeniny, které dokážou pomoci v boji s virovým průjmem, nevolností a bolestí žaludku. Obecně působí antiviroticky, takže jeho podpora se při viróze více než hodí.

Má protizánětlivé vlastnosti

Oregano obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají neutralizovat volné radikály a snižovat zánět. Volné radikály jinak poškozují buňky a mohou zapříčinit chronická onemocnění. Dokonce se vědci domnívají, že oregano může fungovat v prevenci vzniku některých druhů rakoviny. V tomto ohledu je ale potřeba dalšího bádání. V lidovém léčitelství má nedocenitelný vliv na tzv. ženské problémy.

Čerstvé a sušené oregano iZdroj fotografie: Pixabay

Domácí recept na čaj z oregana při nachlazení

Tento čaj se v lidovém léčitelství doporučuje při dýchacích potížích, kašli i při bronchitidě.

Co budete potřebovat?

  • 1 polévkovou lžíci sušeného oregana,
  • hrnek vroucí vody,
  • citron
  • a med.

Postup:

  1. Nasypte 1 polévkovou lžíci oregana do vody.
  2. Promíchejte a nechte zakryté louhovat 5-10 minut.
  3. Nyní sceďte přes jemné sítko.
  4. Vložte plátek pečlivě umytého citronu do hrnku.
  5. Dochuťte medem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s léčivými účinky oregana?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články